73. rocznica „akcji pod Arsenałem”

Dziś mijają 73 lata od słynnej „akcji pod Arsenałem”. 26 marca 1943r. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów dokonały brawurowej akcji odbicia harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów z rąk Niemców. 

Akcję pod kryptonimem „Meksyk II”, przeprowadzono podczas transportu więźniów z siedziby Gestapo przy alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Uczestniczyło w niej 28 harcerzy. Próba odbicia zakończyła się sukcesem i pomimo poniesionych strat udało się uwolnić 21 osób.

Prof. Wojciech Polak, historyk, zwraca uwagę, że „akcję pod Arsenałem” uznaje się za jeden z największych wyczynów Polskiego Państwa Podziemnego, który miał duże znaczenie psychologiczne.

– Niemcy dostali sygnał, że wszelkie zbrodnie będą karane, że nie mogą się czuć w Warszawie swobodnie, że każdy ich krok jest śledzony. To poczucie niepewności okupanta było czymś bardzo ważnym dla warszawiaków, w ogóle dla Polaków w Generalnej Guberni. Miało to ogromny wymiar moralny, umacniało na duchu. Plan został bardzo precyzyjnie zrealizowany. Po ciężkiej walce zatrzymano samochód przewożący więźniów. Akcja była przeprowadzona perfekcyjnie. Trwała w sumie 10 minut. Może smutnym finałem tego wszystkiego była śmierć Janka Bytnara, który był już tak zamęczony przez przesłuchania na Gestapo, że zmarł 30 marca – powiedział prof. Wojciech Polak.

W odwecie za „akcję pod Arsenałem”, następnego dnia Niemcy rozstrzelali na Pawiaku 140 więźniów.  Przebieg „Akcji pod Arsenałem” został opisany we wspomnieniach jej dowódcy Stanisława Broniewskiego „Orszy”. Stanowi także jeden z wątków słynnej powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”, opowiadającej o losach harcerzy Szarych Szeregów podczas II wojny światowej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl