fot. niedziela.pl

Białystok: Rozpoczęły się Dni Patronalne miasta związane z bł. księdzem Sopoćką

Uroczystości religijne, wystawa fotograficzna, spektakl teatralny, konferencja związana z nauczaniem błogosławionego ks. Michała Sopoćki, gala nagród jego imienia – to niektóre punkty programu rozpoczętych w sobotę Dni Patronalnych Miasta Białystok. Sopoćko jest jego patronem.

Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-1936 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Bożego Miłosierdzia i są nazywani orędownikami tego kultu.

Od 1947 roku do śmierci w 1975 roku ks. Michał Sopoćko mieszkał, pełnił posługę kapłańską i pracował w Białymstoku. Od lutego 2016 roku jest patronem tego miasta. Decyzję w tej sprawie podjęli wówczas białostoccy radni, zgodę wyraziła Stolica Apostolska.

Dni Patronalne, współorganizowane przez Archidiecezję Białostocką i miasto, odbywają się po raz szósty; organizowane są zawsze pod koniec września, co ma związek z rocznicą beatyfikacji księdza Michała Sopoćki, która miała miejsce w Białymstoku 28 września 2008 roku.

Jak podkreślił bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej ks. bp Henryk Ciereszko, patron jest znany w Kościele, ale chodzi też o upowszechnienie tej postaci i jej dokonań wśród innych mieszkańców miasta.

„Patron jest tym, który się troszczy, opiekuje – to jest ten wymiar religijny. Ale to też są postaci, które były wyjątkowe, miały wielkie dokonania, mogą nas czegoś nauczyć, coś nam przekazać, to też czynimy przez Dni Patronalne – żeby upowszechniać, ale też czerpać z bogactwa, dziedzictwa tejże postaci” – mówił.

W Białymstoku jest szlak pielgrzymkowo-turystyczny śladami księdza Michała Sopoćki. W ocenie księdza biskupa Henryka Ciereszki, dziedzictwem patrona Białegostoku jest też wezwanie do okazywania miłosierdzia.

„A jego okazywanie tyle zawiera przestrzeni; to nawet prosta rozmowa, prosty gest współczucia, zrozumienia drugiego człowieka” – podkreślił duchowny.

Tegoroczne Dni Patronalne potrwają do najbliższego wtorku. Rozpoczęła je w sobotę konferencja poświęcona wychowaniu – w świetle nauczania księdza Michała Sopoćki, zorganizowana w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.

W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku zostanie zainaugurowana wystawa fotograficzna z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sopoćki patronem Białegostoku. W sali kina Ton będzie można obejrzeć spektakl „Sopoćko” przygotowany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. We wtorek odbędzie się gala wręczenia nagrody imienia patrona, przyznawanej przez miesięcznik Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia”.

Główne uroczystości o charakterze religijnym zaplanowano na poniedziałek i wtorek. Będzie to m.in. procesja z relikwiami. Dni zakończy uroczysta Msza św. w intencji mieszkańców miasta, którą w archikatedrze białostockiej odprawi metropolita ks. abp Józef Guzdek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl