Autorstwa S.Czachorowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3386106

100. rocznica poświęcenia bazyliki kolegiackiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu

W Myszyńcu w diecezji łomżyńskiej obchodzono w sobotę 100. rocznicę poświęcenia bazyliki kolegiackiej pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio.

Decyzję o budowie w Myszyńcu nowego kościoła podjęto na początku XX wieku. Gdy prace dobiegały końca, w Polsce wybuchła I wojna światowa, w wyniku której całe miasto zostało spalone. W sobotę w 100. rocznicę poświęcenia bazyliki proboszcz parafii ks. Zbigniew Jaroszewski dziękował parafianom i ich przodkom za to, że dokończyli budowę świątyni.

– To wasza uroczystość. To wy i wasi przodkowie doprowadziliście swoją wiarą i modlitwą oraz ciężką pracą do tego, że świątynia jest taka jaka jest – mówił ks. Zbigniew Jaroszewski.

Ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, podkreślał w homilii, że wiara Kurpiów była zbudowana na skale, którą jest sam Jezus Chrystus.

– Ten Kościół jest otwarty na każdego człowieka, który pobłądził, który się nawraca. Skała, tak samo jak Chrystus, jako wielki masyw górski jest otwarty na każdego człowieka, który szuka jego oblicza w swoim życiu, ale też w życiu innych osób – powiedział ks. bp Janusz Stepnowski.

Obecny na uroczystości w Myszyńcu nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio, podziękował duchownym diecezji za zaproszenie i przekazał wiernym błogosławieństwo od papieża Franciszka, który bazylikę nazwa ważnym ośrodkiem życia duchowego w diecezji łomżyńskiej.

Z okazji dzisiejszej rocznicy poświęcona została także pamiątkowa tablica, która jest symbolem wdzięczności parafianom, którzy w trudnych czasach dokończyli budowę świątyni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl