fot. PAP/Mateusz Marek

Białoruś: Aleksandr Łukaszenka zgodził się na powrót ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza

Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka na prośbę papieża Franciszka zgodził się na powrót do kraju metropolity mińsko-mohylewskiego ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Mińsku.

Na portalu catholic.by pojawiła się wiadomość, że „Nuncjatura Apostolska otrzymała 22 grudnia od właściwych organów państwowych informację, że dla księdza arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza nie ma przeszkód w powrocie na terytorium Białorusi”.

Według szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja sprawa powrotu metropolity na Białoruś została rozwiązana na polecenie Aleksandra Łukaszenki, który „nakazał znaleźć rozwiązanie uwzględniające wszystkie istniejące mechanizmy prawne”.

Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, który jest obywatelem Białorusi, bez podania przyczyny nie został wpuszczony do kraju 31 sierpnia, a jego paszport został uznany za nieważny.

Kapłan naraził się Aleksandrowi Łukaszence, broniąc praw uczestników protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich, które białoruska opozycja uznaje za sfałszowane. Aleksander Łukaszenka kilkukrotnie zarzucał duchownemu, że jeździł do Polski „na konsultacje, jak zniszczyć nasz kraj”.

Metropolita mińsko-mohylewski mieszka tymczasowo w parafii św. Antoniego w polskiej Sokółce, która znajduje się blisko białoruskiej granicy – podał portal Tut.by. Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz zarządza Kościołem na Białorusi zdalnie.

Aleksander Łukaszenka spotkał się 17 grudnia w Mińsku z księdzem arcybiskupem Claudio Gugerottim, byłym nuncjuszem na Białorusi. Specjalny wysłannik Watykanu przybył, „by wyrazić troskę i zaniepokojenie Ojca Świętego obecną sytuacją w kraju”. Kiedy na Białorusi trwały gwałtownie protesty po sierpniowych wyborach prezydenckich, Papież apelował o dialog i odrzucenie przemocy.

Obecny nuncjusz Watykanu na Białorusi ks.abp Ante Jozić wydał we wtorek oświadczenie, w którym dziękuje białoruskim władzom za „pozytywną odpowiedź na prośbę Jego Świątobliwości Papieża Franciszka” o pozwolenie księdzu arcybiskupowi Tadeuszowi Kondrusiewiczowi na powrót w czasie świąt Bożego Narodzenia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl