fot. PAP/EPA

Benedykt XVI spotkał się z przywódcami państwowymi

O pokój na Bliskim Wschodzie zaapelował Ojciec św. Benedykt XVI podczas spotkania w pałacu prezydenckim w Baabdzie z prezydentem, przewodniczącym parlamentu i premierem Libanu oraz z przywódcami religijnymi.

Symbolicznym wydarzeniem spotkania było wspólne posadzenie drzewa cedru libańskiego. Z kolei w przemówieniu, odnosząc się do trudnej sytuacji w Libanie, Ojciec św. mówił o kulturze życia. W tym kontekście wskazał na rodzinę, która jest pierwszą nauczycielką szacunku dla godności człowieka. Dodał, że bez obrony ludzkiego życia nie będzie pokoju.

Aby budować pokój trzeba skierować naszą uwagę na rodzinę; aby ułatwić jej zadanie i w ten sposób ją wspierać. Tym samym krzewiąc wszędzie kulturę życia. Skuteczność zaangażowania na rzecz pokoju zależy od tego jaką koncepcję życia ludzkiego będzie miał świat. Jeśli chcemy pokoju brońmy życia. Ta logika nie tylko wyklucza wojnę i akty terrorystyczne, ale także wszelki zamach na życie istoty ludzkiej – apelował Benedykt XVI.

Ojciec św. wzywał także do nawrócenia ludzkich serc, które jest potrzebne do odzyskania przenikliwości i bezstronności, głębokiego poczucia sprawiedliwości i dobra wspólnego.

– Jesteśmy wezwani właśnie do takiego nawrócenia serca; bez niego rozczarowują tak bardzo upragnione ludzkie wyzwolenia, gdyż dotyczą ograniczonej przestrzeni wyznaczonej przez ciasnotę umysłu człowieka, jego zatwardziałość, nietolerancję, upodobania, pragnienia zemsty i pęd śmierci. Nowe i bardziej wolne spojrzenie uzdolni do przeanalizowania i przemyślenia ludzkich systemów prowadzących do ślepych zaułków, aby iść na przód, uwzględniając przeszłość – powiedział papież.

O godz. 16.50 Ojciec św. spotka się z młodzieżą na placu przed maronickim Patriarchatem w Bkerké.

Transmisja pielgrzymki w Radiu Maryja i Tv Trwam.

 

RIRM

drukuj