fot. PAP/EPA

Przywiozłeś nam orędzie pokoju

Ojciec św. Benedykt XVI zakończył trzydniowa wizytę w Libanie. Ceremonia pożegnania Papieża odbyła się na międzynarodowym lotnisku im. Rafika Haririego.

Na lotnisku Haririego przemówienie  pożegnalne wygłosił gen. Michel Suleiman – prezydent Libanu. Podziękował Ojcu św. za słowa skierowane do Libańczyków i przekazaną adhortację Ecclesia In Medio Oriente. Zapewnił o gotowości wprowadzania jej w życie. – Jest to znak nadziei i równości i szacunku, który należy się każdemu – powiedział Michel Suleiman.

Dodał, że Liban pragnie pozostać we współpracy ze stolica Apostolska, by rozwijały się wartości duchowe w harmonii, z tymi które reprezentuje Benedykt XVI. Podziękował Ojcu św. za słowa nadziei, i odwagi, które zachęciły Libańczyków do pracy nad stabilnością kraju. Przywiozłeś nam orędzie pokoju, (…) misję rozprzestrzeniania miłości – powiedział Michel Suleiman.

Ojciec św. Benedykt XVI w przemówieniu pożegnalnym podziękował przedstawicielom wszystkich wyznań za ciepłe przyjęcie. – Świat mógł zobaczyć chrześcijan i muzułmanów zgromadzonych by celebrować pokój – powiedział Ojciec św.

Ojciec św. zapewnił Libańczyków o swojej pamięci i modlitwie za pokój na Bliskim Wschodzie.

– Modlę się do Boga za Liban, by mógł żyć w pokoju przeciwstawiając się wszystkiemu co mogłoby go osłabić. Życzę Libanowi, by nadal pozwalał na pluralizm (..). Życzę, by umacniał jedność wszystkich mieszkańców bez względu na przynależność religijną odrzucając to wszystko co mogłoby doprowadzić do podziału, zdecydowanie wybierając braterstwo – powiedział Ojciec św.

Podczas trzydniowej wizyty w Libanie Ojciec św. Benedykt XVI podpisał posynodalną adhortację apostolską Ecclesia In Medio Oriente i przekazał ją Kościołom partykularnym. W pałacu prezydenckim w Baabdzie spotkał się z przedstawicielami władz, zwierzchnikami religijnymi i ludźmi kultury. Na placu przed maronickim Patriarchatem w Bkerké spotkał się z młodzieżą. Przewodniczył Eucharystii  w centrum Bejrutu. Wziął także udział w spotkaniu ekumenicznym w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego w Charfeh.

W przemówieniach mówił o potrzebie jedności chrześcijan i muzułmanów. Apelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Zwrócił się do organizacji międzynarodowych i krajów arabskich o zaproponowanie rozwiązań respektujących godność każdej osoby ludzkiej, jej prawa i wyznawaną religię. Przypomniał cierpienia Syrii. Mówił też o kulturze życia i potrzebie nawrócenia serc.

Młodzież zachęcał do budowania pokoju bez względu na różnice religijne. Zachęcał by nie emigrowali. Dodawał odwagi do budowania relacji opartych na wartościach.

 

Ojciec św. był bardzo ciepło przyjęty w Libanie. Powiedział, że zachęca go to do ponownych odwiedzin tego kraju.

Pielgrzymkę Ojca św. do Libanu transmitowały Radio Maryja i TV Tram

 

RIRM 

drukuj