Ostatni dzień wizyty BXVI w Libanie

Ojciec św. kończy dziś trzydniową wizytę apostolską w Libanie. Rano w centrum Bejrutu będzie przewodniczył Mszy św. Po południu weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym w Charfeh.

O godz.08.30 Ojciec św. Benedykt XVI będzie przewodniczył Eucharystii nad brzegiem Morza Śródziemnego w centrum Bejrutu (Beirut City Center Waterfront). Podczas Mszy św.  przekaże posynodalną adhortację apostolską przedstawicielom Kościołów lokalnych tego regionu. Następnie wierni wraz z Papieżem odmówią modlitwę „Anioł Pański”

Na godzinę 16.15 zaplanowano spotkanie ekumeniczne w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego w Charfeh.

Natomiast o 17.20 odbędzie się ceremonia pożegnania Ojca Świętego Benedykta XVI na międzynarodowym lotnisku im. Rafika Haririego.

Transmisję przeprowadzą Radio Maryja I TV Trwam.

*    *    *

 


Wczoraj przed południem Ojciec św. w pałacu prezydenckim w Baabdzie spotkał się z prezydentem, przewodniczącym parlamentu i premierem Libanu oraz z przywódcami religijnymi. W przemówieniu apelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Po południu odbyło się spotkanie Papieża z młodzieżą na placu przed maronickim Patriarchatem w Bkerké. Ojciec św. zachęcał młodych muzułmanów i chrześcijan do jedności i zaprzestania wojen.

Podczas spotkania z przywódcami Libanu Ojciec św. mówił o kulturze życia. Wskazał na rodzinę, która jest pierwszą nauczycielką szacunku dla godności człowieka. Dodał, że bez obrony ludzkiego życia nie będzie pokoju.

– Aby budować pokój trzeba skierować naszą uwagę na rodzinę; aby ułatwić jej zadanie i w ten sposób ją wspierać. Tym samym krzewiąc wszędzie kulturę życia. Skuteczność zaangażowania na rzecz pokoju zależy od tego jaką koncepcję życia ludzkiego będzie miał świat. Jeśli chcemy pokoju brońmy życia. Ta logika nie tylko wyklucza wojnę i akty terrorystyczne, ale także wszelki zamach na życie istoty ludzkiej – apelował Benedykt XVI.

Na potrzebę szacunku do życia apelował także podczas spotkanie z młodzieżą. Prosił młodych Libanu by byli posłańcami Ewangelii życia.

– Odważnie przeciwstawiajcie się temu, co jej zaprzecza: aborcji, przemocy, odrzuceniu i pogardzie dla drugiego, niesprawiedliwości, wojnie – powiedział Ojciec św.

Ojciec św. zapewnił, że zna trudności życia młodych libańczyków. Zachęcał, by mimo tego nie ulegali pokusie emigracji. Apelował by nieśli miłość Chrystusa. Wyjaśnił, że należy to czynić zwracając się bez zastrzeżeń ku Boga, rozważając słowo Boże, odkrywając znaczenie i aktualność Ewangelii, a także poprzez modlitwę.

Zachęcał by szerzyli wokół siebie pokój.

Nawiązał też do podpisanej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Medio Oriente. Powiedział, że jest to list skierowany także do młodych, podobnie jak do całego ludu Bożego.

– Czytajcie go z uwagą i medytujcie, aby wprowadzać go w życie. Aby wam pomóc, przypomnę słowa św. Pawła skierowane do Koryntian: „Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie – powiedział Ojciec św.ac

Podziękował za obecność muzułmanów na spotkaniu. Zachęcał do jedności z chrześcijanami.

– Jesteście razem z młodymi chrześcijanami przyszłością tego wspaniałego kraju i całego Bliskiego Wschodu. Usiłujcie budować ją razem. A gdy już będziecie dorośli żyjcie nadal w przyjaźni i jedności z chrześcijanami.(…) Nadszedł czas, aby muzułmanie i chrześcijanie zjednoczyli się, by położyć kres przemocy i wojnom – powiedział Ojciec św.

Młodych z Syrii zapewnił o modlitwie.

– Podziwiam wasza odwagę. Powiedzcie waszym rodzinom i przyjaciołom,  że  papież nie zapomina o was. Powiedzcie, że papież smuci się z powodu waszych cierpień i bólu. Nie zapomina o Syrii w swoich modlitwach i zatroskaniu – powiedział Ojciec św.

Na koniec Ojciec św. powierzył młodych Libanu opiece Matki Najświętszej.

 

RIRM

drukuj