Barcelona: Kongres Duszpasterstwa Wielkich Metropolii

W Barcelonie zakończył się Międzynarodowy Kongres Duszpasterstwa Wielkich Metropolii. Wzięło w nim udział 23 kardynałów wielkich miast z całego świata, w tym kard. Nycz z Warszawy. Jego pierwsza część odbyła się w maju br., kiedy w stolicy Katalonii spotkali się socjolodzy i teolodzy. Swoje wnioski przedstawili oni wówczas kardynałom.

Przez trzy dni kardynałowie analizowali rzeczywistość wielkich metropolii i wyzwania, jakie stają przed ewangelizacją wielkich stref miejskich. Zdaniem kard. Martineza Sistacha, organizatora kongresu w Barcelonie, “samotność, izolacja, przemoc, ubóstwo i nędza oraz utrata zaufania do instytucji”, to niektóre z problemów wielkich miast. Choć w Buenos Aires katolicy stanowią blisko 92 %, a w Bombaju niecałe 3%, to “jednak problemy są podobne, a na wymianie opinii i doświadczeń skorzystamy wszyscy”, podkreślił kard. Martinez Sistach.

W kongresie udział wzięło siedmiu kardynałów z Ameryki (Buenos Aires, Río de Janeiro, Sao Paulo, Santiago de Chile, Chicago, San Francisco, Monterrey), trzech z Afryki (Kinshasa, Douala, Abuja), czterech z Azji (Bombaj, Manila, Saigon, Seul) i dziewięciu z Europy (Rzym, Warszawa, Bordeaux, Zagrzeb, Lisbona, Madryt, Neapol, Lyon, Barcelona). Łącznie reprezentują oni ponad 50 mln katolików, a w metropoliach mieszka ok. 110 mln osób.

Spotkanie w Barcelonie zakończyła uroczysta liturgia w bazylice Sagrada Familia, w której uczestniczyli także wszyscy biskupi z Katalonii. Jutro, tj. 27 listopada, kardynałów przyjmie na specjalnej audiencji papież Franciszek.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl