Audiencja papieża Franciszka dla komisji wspólnej KEK-CCEE

W czwartek papież przyjął w Watykanie członków obradującego w Rzymie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Wspomniana Rada zrzesza delegatów katolickich episkopatów naszego kontynentu, a Konferencja reprezentuje inne wyznania chrześcijańskie.

Spotkanie ich Wspólnego Komitetu odbywa się tym razem pod hasłem: „Wolność i swobody – podejście chrześcijańskie”. Przedstawiciele różnych Kościołów analizują zagadnienie wolności jako podstawowego prawa człowieka w konkretnym odniesieniu do kwestii społecznych i politycznych na naszym kontynencie.

Zwracając się do przybyłych, Ojciec Święty zauważył, że ich zadaniem jest wspieranie procesu ekumenicznego w Europie, gdzie doszło w przeszłości do wielu podziałów wśród chrześcijan, które niestety wciąż trwają. Przypomniał jednak także, że ruch ekumeniczny na naszym kontynencie umożliwił Kościołom i wspólnotom wyznaniowym znaczny postęp na drodze pojednania i pokoju. Przykładem może być podpisana w Strasburgu w 2001 r. Karta Ekumeniczna, która jest owocem współpracy między obu organizacjami.

Niestety między poszczególnymi Kościołami wciąż istnieją rozbieżności w pewnych kwestiach antropologicznych i etycznych. Papież zachęcał zatem, by nie zabrakło dalszych okazji do refleksji na te tematy w świetle Pisma Świętego i wspólnej tradycji. Wskazał także na nowe wyzwania dla wspólnot chrześcijańskich naszego kontynentu.

Dziś Kościoły i wspólnoty kościelne w Europie stoją w obliczu nowych, decydujących wyzwań, na które można dać skuteczną odpowiedź wyłącznie mówiąc jednym głosem. Myślę na przykład o wyzwaniach stawianych przez prawodawstwo, które w imię źle interpretowanej zasady tolerancji nie pozwala obywatelom na swobodne wyrażanie i praktykowanie w sposób pokojowy i uprawniony własnych przekonań religijnych. Ponadto, wobec postawy, z jaką Europa zdaje się podchodzić do dramatycznej i często tragicznej migracji tysięcy ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniami i nędzą, Kościoły i wspólnoty kościelne w Europie mają obowiązek współpracy, by promować solidarność i gościnność. Europejscy chrześcijanie są powołani do wstawiania się modlitwą i do aktywnego działania, aby wnosić dialog i pokój tam, gdzie trwają konflikty – powiedział papież Franciszek.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl