Czy Europa wyciągnęła wnioski z II Wojny Światowej?

Czy współczesna Europa wyciągnęła wnioski z Drugiej Wojny Światowej? – pytał ks. abp Józef Kupny w kościele garnizonowym we Wrocławiu podczas Mszy św. sprawowanej w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny.

Hierarcha tłumaczył przy tym, że trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, kiedy za naszą granicą toczą się działania wojenne, kiedy giną niewinni ludzie, media pokazują jak człowiek poniża człowieka, a do tego próbuje twierdzić, że to religia i wiara są źródłem przemocy.

Ksiądz arcybiskup nawiązał do biblijnego sposobu świętowania ważnych wydarzeń z historii narodu Wybranego. – Te wspomnienia nie były jedynie czymś w rodzaju czytania kart pamiętnika – podkreślił, dopowiadając, że każdy Izraelita obchodząc ważne wydarzenia z historii swojego narodu przeżywał je tak, jakby działy się dziś. Każdy osobiście musiał przeżyć to, co wspominał, osobiście ustosunkować się do wydarzenia, które świętował – zaznaczył ks. abp Kupny, tłumacząc, że w tym kontekście to, co miało miejsce przed 70 laty nie jest jednym z wielu wydarzeń z historii Polski, o których wspominają podręczniki i który opisują historycy. – Zakończenie Drugiej Wojny Światowej to wydarzenie, które powinniśmy przeżyć tak, jakby działo się dziś. Otrzymujemy wolną Ojczyznę i nasze pokolenie ma podjąć konkretne decyzje w jakim kierunku będzie się Ona rozwijała – powiedział hierarcha.

Tłumaczył przy tym, że każda epoka stawia przed ludźmi nowe wyzwania. – Kościół, którego drogą jest człowiek i jego dobro, żyje nową rzeczywistością naszej Ojczyzny i traktuje ją jako zadanie – mówił ks. abp Kupny, dodając, że dziś odpowiedzialność za Ojczyznę i gotowość służenia Jej nie wyraża się poprzez walkę z bronią w ręku, a troska o innych nie musi oznaczać narażania własnego życia. – Warto to sobie uświadomić na dwa dni przed wyborami prezydenckimi, bo fakt, że losy mojego kraju nie są mi obojętne mogę wyrazić chociażby poprzez udział w tym wspólnym decydowaniu o naszej przyszłości – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

W dalszej części homilii metropolita wrocławski, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o Dobrym Pasterzu, zauważył, iż przedstawia ona dwie skrajne postawy: kogoś, kto gromadzi owce oraz tego, kto niszczy jedność i rozprasza. – Podobny obraz wyłania się z mowy św. Pawła, który wzywa starszych do odpowiedzialności za wspólnotę. I znowu apostoł zauważa, że na pewnym etapie dziejów mogą pojawić się ci, którzy dla własnego interesu będą chcieli rozbić wspólnotę, zniszczyć ją, pociągając za sobą innych – mówił ks. abp Kupny, dodając: – Może przyszedł czas, by ci, którzy w imię własnych interesów, niszczą jedność i rozpraszają, usłyszeli słowa Chrystusa o tym, że dla nich też jest miejsce w Jego wspólnocie. Oni też mogą zacząć żyć na nowo. I jeśli ta wspólnota pójdzie za głosem pasterza może mieć pewność, że nie zabłądzi.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także środowisk kombatanckich. Po południu przewidziana jest modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar Drugiej Wojny Światowej.

Ks. dr Rafał Kowalski
dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej
Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Wrocławskiej

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl