fot. pixabay.com

Archidiecezja Krakowska wzbogaci się o nowe sanktuarium św. Antoniego

W niedzielę 9 sierpnia 2020 roku ks. abp Marek Jędraszewski ogłosi kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Zakopanem archidiecezjalnym sanktuarium.  Prośbę o erygowanie sanktuarium skierował o. Antoni Kluska proboszcz parafii i przełożony klasztoru oo. bernardynów.

Kościół św. Antoniego z Padwy w Zakopanem stanie się dwunastym sanktuarium, nad którym oo. bernardyni sprawują duchową opiekę. Obecnie 7 z nich to sanktuaria maryjne: w Kalwarii Zebrzydowskiej, Leżajsku, Piotrkowie Trybunalskim, Hrubieszowie, Skępem, Rzeszowie i Bornhofen (Niemcy). Oprócz tego bernardyni otaczają troską 3 sanktuaria świętych: św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, św. Jana w Dukli i św. Szymona z Lipnicy w Krakowie. Ponad to w Alwerni znajduje się Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Ecce Homo.

Proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy dostrzega coraz większe zainteresowanie postacią świętego patrona.

– Systematycznie wzrasta liczba podziękowań i próśb, które składają wierni. Jest ich niemal 1,5 tys. rocznie w kraju i poza jego granicami. Odczytujemy je w każdy wtorek, w dzień poświęcony św. Antoniemu oraz w trakcie nowenny dziewięciu wtorków przed jego uroczystością – podkreślił o. Antoni Kluska.

W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, na którą szczególnie chętnie przybywają turyści udający się w góry. Proboszcz parafii zapytany o motywację, która skłoniła go do skierowania prośby o ustanowienie tego sanktuarium do Metropolity Krakowskiego, wskazał na duchowe ubogacenie archidiecezji.

– Żywimy głęboką i uzasadnioną nadzieję, że tak doniosły akt pomnoży dobro duchowe napływających tu wiernych. Z całą pewnością przyczyni się to do duchowego ubogacenia naszej archidiecezji – zwrócił uwagę przełożony klasztoru oo. bernardynów.

Akt erygacyjny będzie miał miejsce podczas uroczystej Mszy św. 9 sierpnia o godz. 11.30, kiedy to ks. abp Marek Jędraszewski ogłosi kościół św. Antoniego z Padwy w Zakopanem archidiecezjalnym sanktuarium.

Więcej informacji można uzyskać w oficjalnym komunikacie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

oo.bernardyni/episkopat.pl/radiomaryja.pl

drukuj