Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

Ta druga niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Przemienienia Chrystusa. W istocie podczas drogi Wielkiego Postu liturgia, po zaproszeniu nas do pójścia za Jezusem na pustynię, by stawić czoła pokusom i zwyciężać je z Chrystusem, proponuje nam, abyśmy wraz z Nim weszli na górę modlitwy, aby kontemplować na Jego ludzkim obliczu chwalebne światło Boże. Epizod Przemienienia Chrystusa potwierdzają zgodnie ewangeliści Mateusz, Marek i Łukasz. Zasadnicze elementy są dwa: po pierwsze, Jezus idzie z uczniami, Piotrem, Jakubem i Janem na górę wysoką i tam „przemienił się wobec nich” (Mk 9,2), a Jego oblicze i szaty promieniowały jasnym światłem, a obok niego pojawił się Mojżesz i Eliasz, a po drugie obłok okrył szczyt góry i z niego rozległ się głos: „To jest mój Syn umiłowany, jego słuchajcie” (Mk 9,7).

 

 

Dlatego też światło i głos: boskie światło, które jaśnieje na obliczu Chrystusa, głos Ojca Niebieskiego, który świadczy o Nim i nakazuje by Go słuchać. Tajemnica Przemienienia Pańskiego nie jest oderwana od kontekstu drogi, którą Jezus przechodzi. Kieruje się On zdecydowanie ku spełnieniu swej misji, wiedząc, że aby dojść do zmartwychwstania, będzie musiał przejść przez cierpienie i śmierć na krzyżu. Mówił o tym otwarcie uczniom, którzy jednak nie rozumieli, a nawet odrzucili tę perspektywę, ponieważ nie myśleli według po Bożemu, ale po ludzku (por. Mt 16:23). To dlatego Jezus prowadzi trzech z nich na górę i objawia im swoją boską chwałę, blask prawdy i miłości. Jezus chce , aby to światło rozjaśniało ich serca kiedy będą przekraczać nieprzenikniony mrok swojej męki i śmierci, kiedy skandal krzyża będzie dla nich nieznośny. Bóg jest światłem i Jezus chce darować swoim najbliższym przyjaciołom doświadczenie tego światła, które przebywa w Nim. W ten sposób, po tym wydarzeniu, On będzie w nich wewnętrznym światłem, zdolnym ochronić ich od ataków ciemności. Także w najciemniejszej nocy, Jezus jest lampą , która nie gaśnie nigdy. Święty Augustyn przyjmuje tę tajemnicę pięknym wyrażeniem: „To , czym dla oczu ciała jest słońce, które widzimy, tym jest [Chrystus] dla oczu serca” (św. Augustyn, Mowa 78, 2).

Drodzy Bracia i Siostry, my wszyscy potrzebujemy światła wewnętrznego, aby pokonać próby życia. To światło przychodzi od Boga, Chrystus nam je daruje, On, w którym mieszka cała pełnia boskości (por. Kol. 2,9). Wejdźmy się z Jezusem na górę modlitwy i kontemplując jego oblicze pełne miłości i prawdy, pozwólmy napełnić się wewnętrznie Jego światłem. Prosimy Dziewicę Maryję, naszą przewodniczkę na drodze wiary, by pomogła nam przeżyć to doświadczenie w czasie Wielkiego Postu, znajdując codziennie jakąś chwilę na modlitwę w milczeniu i słuchanie Słowa Bożego.

po polsku:Serdecznie pozdrawiam Polaków uczestniczących w modlitwie „Anioł Pański”. „Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych” – to hasło Niedzieli „Ad Gentes”, którą dzisiaj obchodzicie w Polsce. Niech będzie ono zachętą dla wszystkich do duchowego i materialnego wspierania misyjnego dzieła Kościoła. Wszystkim, którzy przez modlitwę i jałmużnę wspierają to dzieło, a szczególnie misjonarzom i misjonarkom, z serca błogosławię.

 

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl