Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy siostry i bracia

Czytania liturgiczne dzisiejszej niedzieli skupiają się na temacie miłości braterskiej we wspólnocie wiernych, która ma swe źródło w komunii Trójcy Przenajświętszej.
Apostoł Paweł uważa ze całe Prawo Boże znajduje swoja pełnie w Miłości, także nasze relacje z innymi. Dziesięć przykazań i wszystkie inne streszczają się w tym nakazie kochaj bliźniego swego jak siebie samego.
Słowa ewangelii św. Mateusza począwszy od 18 rozdziału poświęcone są życiu wspólnoty chrześcijańskiej mówią nam że miłość braterska zawiera się także we wzajemnej odpowiedzialności, dla której jeśli mój brat zrani mnie to ja muszę zwrócić się do niego z miłością braterską mówiąc mu osobiście że to co zrobił i powiedział nie jest dobre. Ten sposób odpowiedzi nazywa się napomnieniem braterskim, nie jest to natychmiastowa reakcja obronna, ale jest reakcją kierowaną miłością braterską.

Św. Augustyn mówi: „Ten, który ciebie obraził, obrażając cię, zadał sobie samemu poważną ranę, a ciebie nie obchodzi rana twojego brata? … Powinieneś zapomnieć o obrazie, którą otrzymałeś, ale nie o ranie twego brata”. A jeśli brat mnie nie posłucha, Jezus w dzisiejszej ewangelii ukazuje stopniowanie wpierw powróć i napomnij go w obecności dwóch , trzech by pomóc mu zdać sobie sprawę co zrobił, jeśli nadal nie posłucha potrzeba powiedzieć wspólnocie, jeśli także tej wspólnoty nie usłucha, doświadczy on dystansu, odrzucenia która sam spowodował oddzielając się od wspólnoty Kościoła.

Wszystko to ukazuje że na współodpowiedzialność wzajemną na drodze życia chrześcijańskiego, często doświadczając wzajemnych ograniczeń i braków, jest wezwany by przyjąć upomnienie braterskie, i pomagać innym w tej szczególnej służbie.
Innym owocem miłości bliźniego, jest zgodna modlitwa. Mówi Jezus jeśli dwaj z was na ziemi o cos zgodnie prosić będzie, użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie, bo gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje , tam jestem pośród nich.
Modlitwa osobista jest oczywiście niezbędna i ważna, a Pan wspiera swoja obecnością wspólnotę nawet bardzo małą, jest jednością i jednomyślnością bo jest odbiciem rzeczywistości Boga Jedynego w Trójcy Przenajświętszej.

Mówi Orygenes że musimy ćwiczyć się w tej boskiej symfonii.. to jest ta zgodność wewnątrz wspólnoty chrześcijańskiej.
Musimy utwierdzać się , ćwiczyć w napomnieniu braterskim, która to domaga się wielkiej pokory i prostoty serca i modlitwy ponieważ zanoszona jest do Boga we wspólnocie naprawdę zjednoczonej w Chrystusie.
Upraszamy przede wszystkim wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, którego wczoraj wspominaliśmy w liturgii Kościoła.

Po polsku

Słowa pozdrowienia kieruję do Polaków, a szczególnie do dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny i katechetyczny. Niech ten rok będzie dla was wszystkich czasem wzrastania „w mądrości, w latach i łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52). Modlę się o światło i moc Ducha Świętego dla wychowawców, aby ich trud wydawał obfite owoce w młodych sercach. Niech Bóg wam błogosławi!

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl