fot.-fb-Fundacja-Donum-Vitae-e1665579538943

Adwentowe rozważania dla rodziców po stracie dzieci

Fundacja Donum Vitae przygotowała projekt „Adwent. Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, gdy zabrakło szczęśliwego narodzenia?”. Inicjatywa ma pomóc rodzicom, których dzieci zmarły przed narodzinami. Projekt będzie trwał od 1 do 24 grudnia 2022 roku.

Adwent to szczególny czas, kiedy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, które kojarzą nam się z miłą, ciepłą, rodzinną atmosferą. Ale nie dla wszystkich te święta takie są. Wśród nas są osoby, które chciałby, aby ten czas przedświątecznych przygotowań, spotkań przy wigilijnym stole jak najszybciej minął. Są wśród nas takie osoby, które cierpią, kiedy słyszą kolędy, widzą kolorowe światełka… Tymi osobami są rodzice po stracie dziecka. To właśnie dla nich Fundacja Donum Vitae opracowała projekt „Adwent. Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, gdy zabrakło szczęśliwego narodzenia?”.

fot. poradnia.donumvitae.pl

Projekt został opracowany przez Agnieszkę Wodzyńską w 2019 roku. Autorka sama doświadczyła bólu związanego ze stratą dziecka.

„Basia – córeczka, którą straciłam w 21 tygodniu ciąży, powinna według wyliczeń urodzić się właśnie w Boże Narodzenia, jednak stało się inaczej. Nasze maleństwo przyszło na świat nagle i niespodziewanie 9 sierpnia. Trwając w żałobie, doświadczyłam cierpienia i wewnętrznej niemożności przeżywania Świąt” – wskazuje Agnieszka Wodzyńska.

Jak wspomina, radosna atmosfera Bożego Narodzenia była dla niej wówczas nie do zniesienia.

„Czas świąteczny, wszystkie świecidełka na ulicy, ubrane choinki, życzenia sprawiały mi ból, chciałam, aby ta świąteczna atmosfera skończyła się jak najszybciej. Chciałam uciec od żłóbka prosto na Kalwarię, tam jedynie mogłam znaleźć swoje serce matki, pogrążone w żałobie po śmierci córki. Czułam wewnętrzny ból i poczucie niesprawiedliwości, kiedy ktoś podchodził do mnie z opłatkiem, aby złożyć mi życzenia. Myślałam sobie – nic nie wiesz, nie czujesz mojej rozpaczy, więc czego możesz mi życzyć? Szczęścia? Straciłam je… Zdrowia? Czym ono jest, kiedy nosisz ranę w sercu ukrytą przed światem zewnętrznym? Pomyślności? Błagam, miej litość nade mną! Jedyne czego szukam to nadzieja, że ma to jakiś sens…” – podkreśla autorka projektu.

Rozważania adwentowe dla rodziców po stracie dzieci w ramach projektu „Adwent. Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, gdy zabrakło szczęśliwego narodzenia?” są owocem trudnych przeżyć autorki inicjatywy oraz doświadczeń, jakie zdobyła ona podczas codziennej pracy w Fundacji Donum Vitae. Projekt skierowany jest do rodziców doświadczonych utratą dzieci w wyniku poronienia, martwego urodzenia oraz śmierci okołoporodowej.

„Jest to już czwarta edycja naszego projektu adwentowego, do tej pory wzięło w nich udział 380 osób. Zachęcamy do rozpowszechniania tej inicjatywy, aby jak najwięcej osieroconych rodziców miało szansę skorzystania z projektu adwentowego, które jest nie tylko szansą na przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, ale może być również narzędziem na czas przechodzenia żałoby” – zaznaczają organizatorzy.

Projekt trwać będzie od 1 do 24 grudnia. Można do niego dołączyć również w trakcie jego trwania. Aby wziąć udział w rozważaniach, należy jedynie wypełnić niniejszy [formularz].

Fundacja Donum Vitae/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl