Czas radosnego oczekiwania

Wypowiedź dla Radia Maryja ks. prof. dr. hab. Pawła Góralczyka, członka Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Każdego roku otrzymujemy dar od Boga, jakim jest Adwent. Jest to czas czterech tygodni, podczas których możemy wejść głębiej w swoją duchowość i w przesłanie Boga, skierowane do nas w postaci nawoływania św. Jana Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”.

Audio MP3
Pobierz

Okres Adwentu to wielki dar. Pozwala nam jeszcze raz przemyśleć swoje powołanie, przede wszystkim w kontekście powołania do wieczności. Jak ja otwieram drzwi Chrystusowi? Nie bójmy się, przyjmijmy Go.

Równocześnie przyjście Pana, będzie na pewno prowokujące i pozwalające nam odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań, które Bóg chce skierować do nas. Jak realizuję świętość na co dzień? Jak to podwójne przykazanie wznosi Boga ponad wszystko? Jak miłość do bliźniego realizuję w życiu codziennym? Jeżeli dam pozytywną odpowiedź, będę próbował moje przygotowanie związać z przykazaniem miłości Boga i bliźniego.

Okres adwentu jest radosnym czasem z tego względu, że Bóg tak miłuje człowieka, że przychodzi do niego po to, aby go usynowić. Żeby uczynić nas w pewnym stopniu „bogami”. To jest radosne przeżywanie oczekiwania na najgłębsze wejście Boga w życie człowieka. Przyjęcie Jego kondycji. Doświadczenie tego, czego człowiek doświadcza. Bóg w sytuacjach trudnych nie pozostawia człowieka samotnym – tylko jest z nim. Czuwa przy nim, gdyż zna jego wszystkie troski i cierpienia.

Gorąco zachęcam do jak najlepszego przygotowania, do oddania się również Matce Bożej, gdyż jest Ona „Przesłaniem Adwentowym”. To Matka Boża będzie nam pokazywać drogę do Jezusa i nauczy nas pokory. Po to, aby człowiek najlepiej przygotował się duchowo, wewnętrznie na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia w tym roku. To przeżycie przełoży się na nasze codzienne ukazywanie Boga swoim stylem życia – wysoce moralnym. Będzie to świadectwo, które jest wszystkim potrzebne, żeby przez nasze życie Bóg był obecny w świecie i przez naszą świętość można było konsekrować współczesny świat.

Ks. prof. dr hab. Paweł Góralczyk

RIRM

drukuj