90 lat temu w Poznaniu nadano pierwszą w Polsce transmisję Mszy św.

90 lat temu, w czasie Wielkanocy, polska rozgłośnia po raz pierwszy nadała transmisję Mszy św. Przekaz z poznańskiej katedry przeprowadziło w kwietniu 1927 roku Radjo Poznańskie.

Także w tym roku odbywające się w katedrze uroczystości wielkanocne będą transmitowane przez lokalne radio.

Rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak przypomniał, że pierwsza polska transmisja Mszy św. przez radio nastąpiła jeszcze przed oficjalną inauguracją poznańskiej rozgłośni, która miała miejsce 24 kwietnia 1927 roku.

16 kwietnia 1927 roku, w Wielką Sobotę, Radjo Poznańskie transmitowało procesję rezurekcyjną, a w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny – Mszę św. W uroczystościach uczestniczył prymas Polski ks. abp August Hlond, śpiewy wykonywał Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Wacława Gieburowskiego.

Ks. Szczepaniak powiedział PAP, że ówczesne transmisje nie były rejestrowane, nie ma też dokumentacji fotograficznej z tamtych zdarzeń. Są jednak zdjęcia pochodzące z czasów zbliżonych do historycznej, pierwszej transmisji, na których widać m.in. zainstalowane w poznańskiej świątyni radiowe mikrofony.

Rzecznik przytoczył fragment artykułu „Wielkanoc na fali poznańskiej” z kwietniowego numeru tygodnika „Radjo” z 1927 roku, gdzie opisywane jest „dziwne wzruszenie radjosłuchaczy” słyszących płynące z radia „głosy chórów i tony organów archikatedry”.

 „Wszystkie transmisje z katedry udały się znakomicie, i z tem większem zadowoleniem należy to stwierdzić, że jak nas poinformował kier. działu muz. prof. Łukasiewicz, transmisję mszy z katedry usłyszymy dwa razy na miesiąc, w godzinach od 10 min. 30 do 12-ej” – donosił tygodnik.

Ks. Szczepaniak dodał, że do 1939 roku nadawane przez radio nabożeństwa były w dużej mierze transmitowane z Poznania.

„W czerwcu 1927 r., w wydawanym w Berlinie tygodniku hobbistów radiowych +Funk+, daleko idące zainteresowanie radioamatorów z kraju i zagranicy poznańską rozgłośnią przypisywano właśnie transmisjom z opery i katedry” – powiedział rzecznik.

Inny niemiecki tygodnik, „Der Deutsche Rundfunk”, pisał we wrześniu tego samego roku o „znakomitej rozbudowie programów poznańskich, które teraz dają już i notowania giełdowe, i naukowo precyzyjny sygnał czasu, i doskonałe transmisje, jak na przykład nabożeństwa z katedry, które w całym kraju przyjmowane są bardzo serdecznie”.

W tym roku obrzędy Świętego Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych transmitowane będą z katedry przez poznańskie Radio Emaus, weźmie w nich udział Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Daszkiewicza. Uroczystościom przewodniczył będzie metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl