75. rocznica śmierci Edyty Stein

75 lat temu, 9 sierpnia 1942 r., w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zgładzona została karmelitanka Edyta Stein, niemiecka filozof i teolog pochodzenia żydowskiego. Kanonizowana w 1998 r. przez papieża Jana Pawła II.

Niemcy deportowali Edytę Stein z obozu Westerbork (okupowana Holandia) wraz z 986 Żydami, 8 sierpnia 1942 roku. W transporcie było kilkudziesięciu Żydów wyznania katolickiego, m.in. siostry i bracia zakonni w habitach, w tym Edyta Stein z klasztoru karmelitanek w Echt.

Po selekcji na rampie do obozu skierowano 466 osób. Pozostałe osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili w jednej z pierwszych komór gazowych Birkenau – tzw. czerwonym i białym domku. Ofiary czekały na śmierć w lasku w Brzezince.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.

2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez Gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork na terenie okupowanej Holandii. Transport z Westerbork wyruszył 7 sierpnia 1942 roku.

Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została kanonizowana. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu. Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl