(fot.www.wowskabazylika.org.ua)

600 -lecie lwowskiej metropolii łacińskiej

8 września we Lwowie, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Josefa Tomko, odbędą się uroczystości upamiętniające przeniesienie metropolii łacińskiej z Halicza do Lwowa.

 

Metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał, że już od 1 lutego br. Kościół lwowski w ramach Roku Jubileuszowego przeżywa dziękczynienie za sześćsetlecie przeniesienia metropolii z Halicza do Lwowa.

 

 „Spoglądając w przeszłość mamy za co Bogu dziękować i za co Go przepraszać. Dziękujemy za świętych i bogobojnych ludzi, tak duchownych jak i świeckich. To oni, natchnieni Bożą mądrością ukształtowali i umocnili wiarę, zatroszczyli się o miejsca kultu, poświęcili swój czas Królestwu Bożemu. Z żalem i bólem w sercu przepraszamy za braci i siostry, którym zabrakło odwagi i zapału w szerzeniu Ewangelii, którzy porzucili Kościół i zaniechali czynienia dobra. Ich postawa przynagla nas aby przeprosić Dobrego Boga” – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Abp Mokrzycki podkreślił, że centralnym punktem uroczystości jubileuszowych będzie doroczna procesja ku czci patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię. W tym roku przypada ona w sobotę 8 września i swój początek będzie miała tradycyjnie w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, gdzie o godz. 9.30 rozpocznie się nabożeństwo a następnie wyruszy procesja ulicami Lwowa do archikatedry.

 

O godz. 11.00 uroczystą Mszę św. odprawi delegat Ojca Świętego, kard. Jozef Tomko. Po Eucharystii na placu katedralnym przewidziany jest koncert ewangelizacyjny, a wieczorem w Operze Lwowskiej wieczór papieski i premiera filmu o bł. Janie Pawle II – „Szukałem Was”.

 

Poczytajmy sobie za zaszczyt i honor, iż sam Papież Benedykt XVI włącza się w nasze uroczystości, przez osobę swego delegata, wspomnianego już ks. kard. Jozefa Tomko i w ten sposób staje wśród nas, jako Namiestnik Jezusa Chrystusa” – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Hierarcha wspomniał również o uroczystości zakończenia pierwszego powojennego Kongresu Eucharystycznego w dniu 3 czerwca we Lwowie. „Było to wspaniałe doświadczenie wiary i poczucie wspólnoty jaką tworzy nasz Kościół na Ukrainie” – podkreślił. Przypominając słowa z Dziejów Apostolskich, które można odnieść do tamtego wydarzenia: „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. (Dz 4, 32)”, abp Mokrzycki zachęcił aby

„Jeden duch zjednoczył dekanaty, parafie, rodziny, ruchy i stowarzyszenia katolickie naszej archidiecezji. Niech duszpasterze wraz ze swoimi parafianami przybędą na to nasze święto” – zaapelował abp Mokrzycki.

 

RIRM

drukuj