Ingres ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Dziś odbędzie się ingres ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 11:00.

W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także liczni hierarchowie oraz zaproszeni goście.

Nowy ordynariusz zostanie powitany w drzwiach katedry. Arcybiskup-nominat po wejściu do świątyni ucałuje krucyfiks, po czym uczyni znak krzyża pobłogosławioną wodą oraz pokropi nią wiernych. Następnie zostanie odczytana nominacyjna bulla papieska. Kolejną ważną i symboliczną chwilą jest przekazanie pastorału nowemu metropolicie, wyrażające podjęcie wszystkich obowiązków związanych z posługą pasterską nowego biskupa diecezjalnego. Następnie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore wprowadzi nowego ordynariusza łódzkiego na katedrę biskupią. Bardzo wymowne jest także tzw. homagium. Jest to moment, w którym przedstawiciele duchowieństwa, poszczególnych stanów i wierni świeccy uznają, że jest to ich Pasterz.

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp.

W roku 1975 rozpoczął studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”.

W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego do spraw nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. 284. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Rzeszowie w dniach 13-14 września 1996 roku powołało go na konsultora Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski. W tym samym też czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk abp Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 roku w Poznaniu. Otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM oraz nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. 320. Zebranie Plenarne KEP obradujące na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 roku powołało go na delegata KEP do spraw Duszpasterstwa Akademickiego.

Ks. bp Marek Jędraszewski został mianowany szóstym w historii arcybiskupem łódzkim decyzją papieża Benedykta XVI dnia 11 lipca 2012 r..

 

 

Źródło: KEP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl