48. Światowy Dzień Pokoju

Dziś po raz 48. obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Jego hasło brzmi: „Już nie niewolnicy, lecz bracia”. Ojciec św. Franciszek o godz. 10:00 przewodniczył Mszy św. Spotkał się także z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Wydarzenia transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

W południe na Plac św. Piotra przybył specjalny marsz pokoju, organizowany przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Podobne manifestacje odbyły się w 800 miastach świata.

Anioł Pański z Papieżem odbył się w telewizyjnym połączeniu z mauzoleum ofiar pierwszej wojny światowej w Rovereto w północnych Włoszech. W południe zabrzmiał tam dzwon pamięci „Maria Dolens” odlany 90 lat temu z brązu armatniego 19 armii świata, które wzięły udział w konflikcie sprzed stulecia.

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Pokoju zaapelował o budowanie solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa.

– Treść tego orędzia dotyczy współczesnych form niewolnictwa i wezwania do tego, aby wielopłaszczyznowe zaangażowanie, zniwelowanie, usunięcie tego dramatu ludzkości wprowadzało braterstwo, jako podstawę współżycia międzyludzkiego – powiedział ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Papież w orędziu podkreśla, że współczesne niewolnictwo, polega na niekontrolowanym „wyzysku człowieka przez człowieka”; jest realizowane w kilku podstawowych obszarach. m.in. w gospodarce. Problem polega na tym, że „pracownicy i pracownice, także nieletni zniewalani są w różnych dziedzinach (…) zarówno w krajach, w których prawo pracy nie jest zgodne z minimalnymi normami i standardami międzynarodowymi, jak również, w tych, w których ustawodawstwo chroni pracowników”. WIĘCEJ

Pierwszy Światowy Dzień pokoju był obchodzony w roku 1968 roku.  Papieskie orędzia na 1 stycznia skoncentrowane są zawsze wokół zasad, których łamanie stanowi zagrożenie dla pokoju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl