fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=506494

31. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna już u celu

Do Ostrej Bramy dotarła dziś 31. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna. Zwieńczeniem dziesięciodniowej wędrówki była Msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Modlitewnemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Chcę, bądź oczyszczony”.

O tym, jak przebiega tegoroczne pielgrzymowanie, mówił w piątek na naszej antenie kierownik pielgrzymki. Ks. Michał Słojewski podkreślał, że podczas wędrówki panuje rodzinna, życzliwa i pełna pobożności atmosfera. Pątnicy są witani przez naszych rodaków na Wileńszczyźnie z ogromną otwartością.

– Rodacy mieszkający tu, szczególnie na Wileńszczyźnie, przyjmują nas naprawdę z otwartymi sercami i z otwartymi ramionami. Dzielą się tym, co mają, dzielą się rzeczywiście często w swojej wielkiej biedzie tym, co tylko uda im się odłożyć w ciągu roku i na pewno bardzo mocno na nas czekają. Trochę trudniejsze sytuacje i okoliczności były związane z władzami litewskimi w niektórych regionach. Do jednego miasta nas w ogóle nie wpuszczono. Pierwszy raz w historii pielgrzymki mieliśmy wycieczkę, bo musieliśmy dojechać 20 km autokarami do następnej, polskiej miejscowości do Koleśnik, gdzie nas przenocowano – relacjonuje ks. Michał Słojewski.

31. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna wyruszyła 15 lipca. W tym roku przez pandemię uczestniczą w niej jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyło ponad 170 osób.

Do Ostrej Bramy pątnicy dotarli przed południem. Eucharystii przed obrazem Matki Bożej przewodniczył o godz. 10.30 czasu polskiego ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki.

RIRM

drukuj