30-lecie dobroczynnej działalności Caritas Polska

W Warszawie odbyły się w piątek obchody 30-lecia istnienia Caritas Polska – organizacji, która pomaga setkom tysięcy osób w kraju i za granicą.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Łącznie to ponad 30 programów i projektów.

– Jesteśmy obecni w programach wśród dzieci: „Tornister pełen uśmiechów”, program „Skrzydła”; pomagamy seniorom, bezdomnym, niepełnosprawnym. Podejmujemy wiele działań zagranicznych. Jesteśmy nawet na Półwyspie Arabskim, pomagamy w Jemenie jako jedyna Caritas – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

https://twitter.com/CaritasPolska/status/1314114481195307009

Caritas pomaga także najbiedniejszym w Syrii – to program „Rodzina rodzinie”. Jak zapowiada ks. Marcin Iżycki, będzie on dalej rozwijany. Wsparcie z Polski popłynie do rodzin ze Strefy Gazy, Irackiego Kurdystanu, Libanu i Bejrutu. Caritas angażuje się także w wiele innych projektów.

Caritas Polska podejmuje także pracę na rzecz uchodźców w  Sudanie, Erytrei czy Egipcie. Uczestniczy także w projektach w Kolumbii i Wenezueli. 44 jednostki Caritas w diecezjach niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym w kraju. Po 30 latach działalności Caritas to tysiące ośrodków pomocy w całej Polsce. Jak ważna jest to organizacja, pokazuje także jej zaangażowanie w pomoc potrzebującym w czasie epidemii koronawirusa.

– Caritas jest w tym czasie bardzo potrzebna, dużo robi dla seniorów, medyków, domów opieki, hospicjów – wyliczał ks. Marcin Iżycki.

Dziś za 30 lat istnienia Caritasu dziękowano w katedrze Polowej Wojska Polskiego.

– Dziękuję za wysiłki, które podejmują, by być blisko drugiego człowieka w tej perspektywie braterstwa, które nie zna granic – mówił przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Zadaniem Caritasu – jak podkreślał ks. bp Tadeusz Pikus – jest towarzyszenie człowiekowi, zwłaszcza osobom słabszym, ubogim, starszym.

– Służba samarytańska, którą wypełnia Caritas, polega na tym, że umiemy dawać i przyjmować – wskazał biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Caritas Polska z roku na rok zwiększa skalę swojego działania. W 2019 r. jej wydatki na działalność́ dobroczynną przekroczyły rekordowy pułap 100 mln zł.

TV Trwam News

drukuj