fot. twitter.com/EpiskopatNews

11 marca odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce będą głównymi tematami 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Obrady odbędą się 11 marca w Warszawie.

W informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu podano, że najbliższe Zebranie Plenarne biskupów polskich odbędzie się w ciągu jednego dnia, z „zachowaniem bardzo rygorystycznych zasad reżimu sanitarnego”.

„Wśród poruszanych tematów znajdą się sprawy dotyczące nauczania religii w szkole, kwestie duszpasterstwa rodzin, dyskusja nad dokumentem <<Droga formacji prezbiterów w Polsce>> czy sprawy Fundacji Świętego Józefa KEP” – poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Fundacja Świętego Józefa została powołana podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie od 8 do 9 października 2019 roku. Służy ona pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Jej działania stwarzają warunki, aby diecezje albo metropolie mogły tworzyć i rozwijać profesjonalne narzędzia w zakresie niesienia niezbędnej pomocy pedagogicznej, psychologicznej i terapeutycznej, prawnej i duchowej.

8 grudnia 2020 r. uruchomiła stronę internetową: https://zgloskrzywde.pl/ przygotowaną z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zawiera ona informacje pomocne osobom, które zostały skrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub młodości albo mają wiedzę o krzywdzie czy zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele.

W ubiegłym roku sfinansowała także badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzące do powstania dokumentu „Pogłębiona analiza danych na temat wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych oraz zakonników”.

PAP

drukuj