fot. PAP/Paweł Supernak

W życie weszło rozporządzenie zwiększające obowiązki kuratorów 

Od dziś obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości zwiększające obowiązki kuratorów. Szef resortu Zbigniew Ziobro zmienił zasady pracy kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych.

Kurator nie rzadziej niż raz na pół roku będzie musiał zasięgać informacji o skazanym w Krajowym Rejestrze Karnym.

Podczas pierwszego kontaktu ze skazanym będzie musiał pouczyć go m.in. o tym, jakie sankcje grożą mu za ponowne popełnienie przestępstwa. Ponadto w jego obowiązku będzie pozyskanie od podopiecznego numeru telefonu lub e-maila. Wszystko po to, by móc się z nim kontaktować podczas dozoru.

Poseł i adwokat Arkadiusz Mularczyk mówi, że działania Ministerstwa Sprawiedliwości przyczynią się do tego, że nadzór kuratora będzie bardziej skuteczny.

Zmiany, które wprowadził minister sprawiedliwości w tym rozporządzeniu, spowodują, że będzie znacznie lepszy nadzór prokuratora nad osobą, którą się opiekuje i nad którą ma pieczę. Nadzór ten spowoduje, że ten powrót do normalnego życia czy ta opieka kuratora nad taką osobą będą znacznie skuteczniejszy i ta osoba będzie skuteczniej wdrożona do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości – wskazuje Arkadiusz Mularczyk.

Kuratorzy będą mogli także złożyć do sądu wniosek o zmniejszenie lub poszerzenie obowiązków lub zwolnienie z nich skazanego.

RIRM

drukuj