Obchody odpustu Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze

W sobotę na Jasnej Górze pielgrzymi z różnych części Polski wzięli udział w uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej, znanego też jako święto Matki Bożej z Góry Karmel. Wśród nich byli m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Piotrkowa Trybunalskiego i Poznania.

Przypadający 16 lipca odpust tradycyjnie otwiera wakacyjny „szczyt pielgrzymkowy” na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni tylko pieszo do Sanktuarium przybywają dziesiątki tysięcy pątników.

Sobotniej Mszy św. odpustowej przewodniczył kapelan 82. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej ks. Tomasz Kulka. W homilii paulin o. Tomasz Tlałka OSPPE podkreślał znaczenie zwyczaju noszenia szkaplerza.

„Nabożeństwo szkaplerzne to nie tylko noszenie kawałka materiału, ale przede wszystkim przyodziewanie się w cnoty Matki Bożej oraz chodzenie w szczególnej obecności Matki Najświętszej. Razem ze szkaplerzem karmelitańskim otrzymujemy dary i charyzmaty Maryi, jakby przyodziewamy się w Nią, chcemy być jak Ona” – mówił cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe zakonnik.

Nawiązał też do obietnicy Matki Bożej, którą miała dać generałowi zakonu karmelitańskiego Szymonowi Stockowi podczas objawienia w 1251 r., że wszyscy, którzy będą nosić szkaplerz, unikną kary potępienia.

„Widzimy, jak ogromną symbolikę niesie nam szkaplerz. Życie maryjne, naznaczone charyzmatami Maryi, to życie ukryte, jakby zakryte szkaplerzem karmelitańskim. Kto go nosi, nie jest widzialny dla złego ducha” – wskazał o. Tlałka.

Jasnogórskie obchody święta Matki Boskiej Szkaplerznej co roku gromadzą kilka tysięcy wiernych. W tym roku najliczniejszą grupę stanowili pielgrzymi, którzy pieszo przybyli na Jasną Górę już w czwartek lub piątek. Są to grupy z Poznania (ok. 1,5 tys. osób) i Piotrkowa Trybunalskiego (ponad 500 osób). Ci pierwsi, w zależności od miejsca wymarszu, wędrowali od 10 do 13 dni, pokonując średnio ok. 300 km, a drudzy spędzili w trasie 4 dni, pokonując ponad 110 km.

W sobotnich uroczystościach, jak podaje biuro jasnogórskie, wzięły też udział osoby z rowerowej pielgrzymki z Dobronia (woj. łódzkie). Rowerzyści liczącą 105 km trasę pokonali w jeden dzień.

***

Święto Matki Bożej Szkaplerznej zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r. To uroczystość maryjna, wywodząca się z zakonu karmelitańskiego. Inna nazwa święta – Matki Bożej z Góry Karmel – nawiązuje do tegoż wzniesienia, gdzie m.in. przebywał prorok Eliasz i gdzie swój zakon założyli karmelici właśnie.

Od początku XX w. tradycyjny szkaplerz sukienny może zostać zastąpiony tzw. medalikiem szkaplerznym, przedstawiającym Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl