fot. pixabay.com

Zwrot środków z prepaidów

Trwają prace nad nową ustawą – prawo komunikacji elektronicznej. Wśród proponowanych przepisów jest ten dotyczący zwrotu niewykorzystanych środków z prepaidu. Rząd chce, by trafiały one do klientów albo na informatyzację.

Zaproponowana zmiana ma dać konsumentom i klientom firm telekomunikacyjnych nowe uprawnienia. Przez lata niewykorzystane środki z karty prepaid zostawały w kieszeni operatora.

– Do tej pory operatorzy telekomunikacyjni czerpali wielomilionowe zyski każdego roku z tego, że środki, których nie wykorzystaliśmy jako klienci, trafiały do ich budżetów – mówi Janusz Cieszyński, minister w Kancelarii Premiera RP.

Dzięki zdecydowanym działaniom prezesa UOKiK i wielomilionowym karom nakładanym przez niego na operatorów, ci umożliwili swoim klientom uzyskanie zwrotu tych środków.

– To były wytyczne UOKiK, a teraz to wszystko będzie zapisane w postaci ustawowej gwarancji, która pozwala na to, że każdy abonent, każdy klient, który ma telefon na kartę będzie miał możliwość odzyskania tych środków w ciągu sześciu miesięcy od końca ważności konta – tłumaczy Janusz Cieszyński.

Jeśli klient przez pół roku nie zwróci się do operatora z żądaniem zwrotu środków z karty prepaid, ten przekaże pieniądze rządowi – na Fundusz Szerokopasmowy. Część z tych środków ma trafić m.in. na walkę z uzależnieniami dzieci i młodzieży od urządzeń elektronicznych.

 

TV Trwam News

drukuj