fot. flickr.com

Zwiększą się wpływy do budżetu państwa?

1 mld 700 mln zł – tyle w przeciągu roku może wpłynąć do budżetu państwa z tytułu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Projekt PiS-u zakłada, że zasadnicza stawka tego podatku wynosiłaby 0,14 proc.

Podatkiem byłyby objęte przede wszystkim instytucje finansowe, które dokonują transakcji finansowych w ramach podstawowej działalności. Obowiązek podatkowy miałby powstawać z chwilą zawarcia umowy dotyczącej transakcji.

Według szacunków autorów czyli PiS, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych przyniosłoby budżetowi blisko 1,7 mld zł już w pierwszym roku obowiązywania. Innym wariantem rozważanym przez PiS jest podatek od aktywów banków. Jego stawka wynosiłaby 0,39 proc. sumy tych aktywów.

W tym przypadku, jak podaje PiS , podatek od aktywów przyniósłby budżetowi państwa 5 mld zł rocznie. Wyłączone z niego byłyby instytucje, których aktywa nie przekraczają 1 mld zł.

Niespełna tydzień temu Piotr Gliński, szef Rady Programowej PiS poinformował w TVP Info, że obok opodatkowania aktywów banków oraz transakcji finansowych rozpatrywany jest też wariant podniesienia CIT dla banków. „Ostateczną decyzję w sprawie wyboru tej opcji podejmie nowy rząd” – zapowiedział poseł Henryk Kowalczyk.

 

TV Trwam News

drukuj