Związkowcy z Zamet – Budowa Maszyn chcą wstrzymania zwolnień

Związkowcy ze spółki Zamet – Budowa Maszyn żądają wstrzymania zwolnień grupowych w zakładach firmy w Tarnowskich Górach i Bytomiu.  Chodzi o planowane wygaszenie wydziału przedsiębiorstwa w związku z którym pracę może stracić 125 pracowników.

„Solidarność” chce, aby niezależni eksperci zbadali zasadności planowanych zwolnień i starają się wstrzymać redukcję etatów. Strona społeczna postuluje, aby do tego czasu ekspertyzy zarząd poprzestał wyłącznie na tzw. naturalnych odejściach pracowników na renty i emerytury.

Andrzej Bałchan, przewodniczący „Solidarności” w spółce Zamet – Budowa Maszyn, podkreśla, że wygaszenie oddziału Zygmunt w Bytomiu oznacza ogromne osłabienie potencjału ludzkiego i produkcyjnego spółki.

– Zarząd zamierza zwolnić 125 pracowników. Obecnie zatrudnionych jest 351 pracowników. Zwolnionych byłoby 40 procent pracowników. Wydział zamiejscowy ,,Zygmunt” w Bytomiu posiada unikalny na skalę kraju targ maszynowy. Zakład jest w stanie konkurować na rynku krajowym i zagranicznym w produkcji maszyn i urządzeń tylko łącznie – (mając siedziby – przy. red.)  w Tarnowskich Górach i w Bytomiu – zaznacza Andrzej Błachan.

Zamet – Budowa Maszyn S.A zatrudnia około 350 pracowników, z czego około 115 w wydziale zamiejscowym przedsiębiorstwa w Bytomiu. Jest to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń m.in. dla branży hutniczej.

RIRM

drukuj