fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Zakłady PZL Mielec zwolniły ponad 40 osób

Ponad 40 osób zwolniły zakłady PZL Mielec (Podkarpackie), w których produkowany jest m.in. helikopter Black Hawk.

– Jestem pewien, że to skutek przegranego przetargu na dostawę śmigłowców – powiedział przewodniczący Solidarności w PZL Mielec Marian Kokoszka.

W kwietniu rząd poinformował, że w przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters – H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725) Caracal. Odrzucono dwa inne śmigłowce – Black Hawk amerykańskiej korporacji Sikorsky i jej polskiego zakładu PZL Mielec oraz AW149 proponowany przez PZL-Świdnik i jego właściciela – grupę AgustaWestland.

Związkowiec podkreślił w rozmowie z PAP, że zwalniani pracownicy to osoby, które mogą skorzystać z innych świadczeń, m.in. emerytury lub renty.

Boję się jednak, że to dopiero początek ruchów kadrowych w naszej firmie. Zawsze mówiłem, że wynik przetargu na śmigłowce dla wojska to zła i szkodliwa decyzja nie tylko dla PZL Mielec, ale dla całej polskiej gospodarki – dodał Kokoszka.

Zaznaczył, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami koncernu Sikorsky i wówczas związki zawodowe mają poznać kolejne decyzje zarządu.

Szef Solidarności w mieleckich zakładach lotniczych skrytykował również pomysł rządu na utworzenie nowego klastra lotniczego o nazwie Wyżyna Lotnicza. Ma on powstać na łuku Łódź, Radom i Dęblin, a zaczątkiem tego klastra ma być właśnie przetarg na śmigłowce.

Przypomniał, że w Polsce istnieje już klaster lotniczy o nazwie Dolina Lotnicza, który skupia ponad 90 proc. tej branży. Stolicą klastra jest Rzeszów, a PZL Mielec jest znaczącym uczestnikiem tej organizacji.

Kokoszka zapowiedział, że związkowcy przyjadą protestować do Warszawy w dniu, kiedy ma się odbyć posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Dyrektor ds. komunikacji w PZL Mielec Andrzej Talaga poinformował PAP, że spółka nie komentuje sprawy zwolnień. Pytany, czy mają one związek z przegranym przetargiem na śmigłowce dla wojska, odpisał, aby „samemu wyciągnąć wnioski”.

PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.

PAP/RIRM

drukuj