fot. flickr.com

Związkowcy z KW nie odwołują masówek

Związkowcy z Kompanii Węglowej nie odwołują zaplanowanych na wtorek masówek. Wczoraj odbyły się trójstronne rozmowy przedstawicieli rządu, pracodawców i strony związkowej ws. sytuacji w górnictwie. Rząd ocenia rozmowy pozytywnie.

Strona społeczna czeka jednak na decyzję władz Kompanii Węglowej, które wypowiedziały porozumienie ze związkami zawodowymi z lipca ub.r.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, powiedział, że decyzje ws. porozumienia – jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa energii – mają zapaść na początku przyszłego tygodnia.

Mamy się dowiedzieć, czy zarząd będzie skłonny się wycofać z wypowiedzenia porozumienia, czy też nie. My nie ukrywaliśmy, że od tego są uzależnione nasze dalsze działania. Chcemy rozmawiać na partnerskich zasadach. Chcemy dialogu, ale nie zgadzamy się na takie działania, jak właśnie wypowiedzenie tego porozumienia, które stwarzają niebezpieczeństwo drastycznych obniżek górnikom – stwierdził Wacław Czerkawski.

Wypowiedziane przez zarząd Kompanii Węglowej porozumienie gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń do nowego podmiotu – Polskiej Grupy Górniczej.

9 lutego w kompanii odbędą się tzw. masówki czyli spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dotyczącą m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.

RIRM

drukuj