Związkowcy spotkają się z zarządem Kompanii Węglowej

Dziś kontynuowane będą konsultacje związkowców z zarządem Kopalni Węglowej dot. programu restrukturyzacyjnego. Poprzednie spotkanie w tej sprawie zostało przerwane w piątek.

Związkowcy poinformowali, że powodem był brak przygotowania przez zarząd niezbędnych dokumentów i informacji, pozwalających na kontynuowanie rozmów. Jak podkreśla Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności, kontynuowanie rozmów bez materiałów dot. podstawowych kwestii byłoby bezcelowe.

Zobowiązanie było takie, że do alternatywnej koncepcji łączenia kopalń Kompanii Węglowej zostanie rozpisany krótki plan techniczno – ekonomiczny. Chodzi o wskaźniki jakie te kopalnie miałyby uzyskiwać w latach 2014 – 2020. Ponadto zarząd zobowiązał się, że przedstawi analizę dotyczącą Kopali Knurów-Szczygłowice, którą zamierza sprzedać Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Chcielibyśmy wiedzieć, czy ta kopalnia, gdyby pozostała w strukturach Kompanii Węglowej w latach 2014-2020 przynosiłaby zyski, czy też miałaby straty. To były dwa podstawowe elementy, których zarząd nie zrealizował – powiedział Jarosław Grzesik.

Strony ustaliły dotychczas, że kwestia planowanej redukcji zatrudnienia będzie omawiana na odrębnym spotkaniu. Związkowcy obawiają się jednak, że konsultacje mogą zakończyć się dla nich niekorzystnie, ponieważ zarząd przedstawia odgórnie ustalone cele.

Świadczy o tym chociażby kwestia wypłaty tzw. czternastek, które –wg rozporządzenia  zarządu – będą przekazane w ratach- dodaje Jarosław Grzesik.

Przed poniedziałkowymi rozmowami jestem bardzo ostrożny. O ile byłem wcześniej optymistą, jeżeli chodzi o jakieś alternatywne rozwiązania i możliwości, tak teraz widzę, że uzyskanie kompromisu będzie bardzo trudne. Zarząd będzie parł do tego, żeby wprowadzić co wcześniej zamierzał. Tym razem oświadczono nam, że być może zarząd nie będzie miał środków na to, żeby wypłacić 14-kę w całości i zaproponował wypłatę jej połowy w wyznaczonym terminie, a drugą połowę we wrześniu wraz z odsetkami w wysokości 5,5 proc. To jest śmieszna propozycja, przez nas nie do przyjęcia. Z tytułu zaległości pracowniczych ustawowe odsetki wynoszą ok. 13 proc. – podkreśla Jarosław Grzesik.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl