Związkowcy ArcelorMittal Poland grożą protestem

Związkowcy ArcelorMittal Poland zagrozili rozpoczęciem akcji protestacyjnej, jeśli zarząd nie przystąpi do rozmów płacowych. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że potrzebowali czasu na wypracowanie stanowiska i deklarują gotowość do podjęcia rozmów.

Działająca w firmie „Solidarność” już w listopadzie ubiegłego roku przedstawiła pracodawcy postulaty płacowe na 2016 rok. Związkowcy zaproponowali podwyżkę  300 zł brutto dla każdego pracownika oraz wypłatę 2,5 tys. zł jednorazowej nagrody za 2015 rok.

Stanisław Szrek, wiceprzewodniczący „Solidarności” w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland przypomina, że zarząd deklarował załatwienie spraw płacowych do końca 2015 roku. Nie odniósł się także do styczniowego stanowiska strony społecznej.

Czekaliśmy cierpliwie. Nastąpił koniec roku 2015 i strona związkowa przedstawiła swoje propozycje, czyli to, co chciałaby i to, co widziałaby. Pracodawca nie ustosunkował się do tego, robiąc różne wykręty, że to nie jest stanowisko strony związkowej tylko części związku. Oczywiście zostało to potem udowodnione, że tak do końca nie jest. Dyrektor generalny pan Geert na spotkaniu powiedział, że do końca stycznia przedstawi swoje stanowisko płacowe na rok 2016. W czwartek na pytanie w zespole płacowym odpowiedział, że tego stanowiska nie ma – informuje Stanisław Szrek.

Pozostałe postulaty związków dotyczą m.in. objęcia wszystkich pracowników programem gwarantującym szybki i bezpłatny dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego.

RIRM

drukuj