fot. PAP/Rafał Guz

ZNP rozpoczyna akcję informacyjną nt. protestu włoskiego

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna dziś akcję informacyjną o celach, istocie i technice wykonywania protestu włoskiego. Bezterminowy strajk nauczycieli ma rozpocząć się za tydzień, a nie dziś, jak planowano wcześniej.

Prezes Związku Sławomir Broniarz poinformował, że 22 października Zarząd Główny ZNP zajmie się stroną formalną protestu, przyjmując uchwałę.

Szef Związku podkreślił, że każdy nauczyciel powinien sam zdecydować, czy przystąpi do akcji protestacyjnej. Dodał, że w szkołach, gdzie nie ma obaw nauczycieli o ewentualne sankcje za udział w niej, protest może zacząć się dziś. W innych placówkach strajk rozpocznie się po przyjęciu uchwały w tej sprawie.

Na Mazowszu może przystąpić do niego około dziesięciu procent nauczycieli – mówi, powołując się na informacje medialne, rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.

– Możemy tylko posługiwać się w tym momencie danymi opublikowanymi przez niektóre media. Z tych danych wynika, że w skali województwa mazowieckiego możemy mówić o ok. 10 proc. nauczycieli, którzy zadeklarowali przystąpienie do takiej formy protestu. My w tej chwili nie otrzymujemy żadnej negatywnej informacji ze szkół związanej z tym, żeby były zakłócone jakiekolwiek zajęcia czy też potencjalnie będą zakłócone zajęcia. Nie otrzymujemy też skarg od rodziców o interwencję w tej sprawie – zaznacza Andrzej Kulmatycki.

W ramach kolejnego już strajku nauczyciele z ZNP mają wykonywać tylko czynności opisane w prawie oświatowym. Zrezygnują m.in. z wyjazdów na wycieczki czy prowadzenia kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

ZNP zapowiada ponadto wniosek w sprawie inicjatywy obywatelskiej dotyczącej zwiększenia poziomu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl