fot. twitter.com/EpiskopatNews

Znaki nadziei

O zmierzchu zapalone zostały lampki na drzewku, które stanęło na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Odsłonięta została także oryginalna szopka z figurkami z ceramiki. Ten świąteczny zwyczaj zapoczątkował w 1982 roku św. Jan Paweł II.

Świerk o wysokości 30 metrów i wadze 7 ton już stoi na Placu Świętego Piotra.  Razem z ceramicznym żłóbkiem papieżowi Franciszkowi przywiozły go dwie delegacje: ze Słowenii oraz włoskiej diecezji Teramo-Atri.

Podczas audiencji Ojciec Święty podziękował ofiarodawcom. Powiedział, że choinka i żłóbek, pomagają stworzyć klimat właściwy Bożemu Narodzeniu. Klimat sprzyjający przeżywaniu z wiarą tajemnicy przyjścia na świat Zbawiciela.

„Święta Bożego Narodzenia przypominają, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym umocnieniem. Ale, aby przyjąć te dary łaski, powinniśmy poczuć się małymi, ubogimi i pokornymi, jak postacie ze żłóbka” – mówił Ojciec Święty Franciszek.

Papież Franciszek podkreślił, że także w to Boże Narodzenie, pośród cierpień z powodu pandemii, Jezus ubogi i bezbronny, jest Znakiem, który Bóg daje światu.

Również w kontekście pandemii kaznodzieja Domu Papieskiego, ks. kard. Raniero Cantalamessa, usytuował rozważanie rekolekcji adwentowych. Uczestniczy w nich Ojciec Święty i członkowie Kurii Rzymskiej. Włoski kapucyn przypomniał o kruchości i przemijalności życia. Zaznaczył, że w chrześcijaństwie życie wieczne to nadzieja i obietnica przyszłości.

„Wraz z Chrystusem, Słowem Wcielonym, wieczność wtargnęła w czas. Doświadczamy tego, ilekroć dokonujemy prawdziwego aktu wiary w Chrystusa, bo kto wierzy w Niego już posiada życie wieczne. Doświadczamy tego, ilekroć przyjmujemy Komunię św., bo w niej otrzymujemy zadatek przyszłej chwały. Doświadczamy tego, ilekroć słuchamy słów Ewangelii, które są słowami życia wiecznego” – podkreślał kard. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego.

Z racji obowiązującej we Włoszech godziny policyjnej Watykan poinformował o zmianie godziny Pasterki. Rozpocznie się ona w wieczór wigilijny o godzinie 19.30, czyli wcześniej niż zwykle. We Mszy św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka weźmie też udział bardzo ograniczone grono osób.  W Boże Narodzenie w południe Ojciec Święty wygłosi świąteczne orędzie  i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl