Zmiany w Wytwórni Papierów Wartościowych

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz domyka przejęcie kontroli nad Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Dokonał zmian w jej zarządzie. To właśnie o tej spółce minister Sienkiewicz rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką. Wiemy o tym z taśm ujawnionych przez „Wprost”.

Jak napisał jeden z portali na polecenie ministra nowym prezesem spółki został Marek Siwiec, dotychczas przewodniczący  Rady Nadzorczej wytwórni.

Wiceprezesem zostanie niedawno odwołany wiceminister spraw wewnętrznych – Rafał Magryś.  Jeszcze nie objął tego stanowiska ponieważ jego nominacja koliduje z przepisami tzw. ustawy antykorupcyjnej.

Urzędnicy, którzy wydawali decyzje dotyczące danej spółki, nie mogą w niej pracować przed upływem roku. Przepis ten można jednak obejść. Jest to możliwe, jeśli pozytywną decyzję wyda specjalna trzyosobowa komisja, którą powołuje osobiście premier.

To dowodzi, jak mówi poseł Andrzej Romanek, że był to plan o którym wiedział premier Donald Tusk. A chodzi o cichy dodruk pieniędzy.

– Prawda jest taka, że NBP zleca Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych druk banknotów. Tu chodzi o dodrukowanie miliardów zł po to, żeby PO kupiła sobie czas i utrzymała się u władzy. A ci ludzie, którzy zostają dzisiaj nominowani ( związani ze służbami specjalnymi) mają być po to, żeby zachowywać daleko idącą dyskrecję. Inaczej mówiąc, okazuje się, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, NBP tworzą pewną „siatkę” po to, ażeby okłamywać społeczeństwo, dodrukowywać pieniądze, które nie mają pokrycia w towarze ani w usługach, żeby zwiększyć inflację. Za to wszystko zapłacić ma polski naród – zaznacza poseł Andrzej Romanek.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych produkuje dowody osobiste, prawa jazdy, banknoty i znaki akcyzy. Rocznie przez spółkę przepływa 800 mln zł.

RIRM

drukuj