fot. twitter.com

Zmiany w programie Mieszkanie plus

Rządzący szykują zmiany w przepisach dotyczących programu Mieszkanie plus. Chodzi o to, aby bardziej stawiać na budownictwo społeczne, a mniej na deweloperów.

Szykuje się duża zmiana w programie Mieszkanie plus, bo jak dotąd tego programu nie można zaliczyć do sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Ilość mieszkań wybudowana w Polsce w czasie trwania tego programu nie jest chyba dla nikogo satysfakcjonująca. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju podjęło kroki, żeby takie zmiany dokonać – mówi Klaudia Strzelecka, radna Poznania z PiS.

Na czym  polegać mają zmiany? W skrócie chodzi o to, aby budować więcej mieszkań w szybszym tempie. Rząd chce stawiać na budownictwo społeczne. W ramach programu Mieszkanie plus budować mają też spółdzielnie mieszkaniowe.

– Pomysł ministerstwa, aby wyjść z propozycją budowy mieszkań do spółdzielni mieszkaniowych czy też do TBS-ów uważam za bardzo dobry krok – podkreśla Jan Sulanowski z „Solidarności” Wielkopolskiej.

Obecnie w Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad pakietem zmian do przepisów. Mają one objąć prawo spółdzielcze i ustawę o niektórych formach popierania budownictwa społecznego. Więcej mieszkań ma być budowanych pod wynajem. Pojawiają się też inne pomysły.

– Żeby na przykład udostępniać TBS-om czy też spółdzielniom mieszkaniowym grunty w zamian za budowę tych mieszkań. A następnie udostępnianie części tych mieszkań na przykład gminie – wyjaśnia Mateusz Rozmiarek, radny Poznania z PiS.

Chodzi więc o to, aby zamiast tradycyjnej sprzedaży gruntu gmina mogła przekazać działkę inwestorowi. A ten po zakończeniu inwestycji w zamian za niepłacenie za działkę przekazałby gminie określoną liczbę mieszkań. Ze zmian w programie Mieszkanie plus cieszy się Klaudia Strzelecka.

– Mamy jedną z niższych w Europie ilość mieszkań na 1000 mieszkańców, więc na pewno tutaj jest dużo do nadrobienia – podkreśla radna Poznania z PiS.

Pod koniec ubiegłego roku w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano 867 mieszkań, a blisko 2000 mieszkań jest w budowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl