Zmiana rozkładu jazdy PKP

Od 1 września wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany dotyczyć będą m.in. kursowania składów na trasach Kraków-Zakopane, Warszawa- Białystok i Warszawa-Łódź. Wróci popularne niegdyś połączenie na trasie Łódź – Zgierz.

Maciej Dutkiewicz ze spółki PKP PLK, czyli zarządu infrastruktury wyjaśnił, że wrześniowa zmiana wynika z potrzeby dostosowania tras, terminów i godzin kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac na torach. Zapewnił, że prace remonty przyczynią się do podniesienia komfortu jazdy oraz skrócenia czasu jazdy pociągów od nowego grudniowego rozkładu.

Zmiany związane są z największym od dekad programem remontów i modernizacji linii kolejowych. Tylko w tym roku PLK przeznaczy na inwestycje ponad 7 mld zł i zmodernizuje ok. 1,5 tys. km torów – mówi Maciej Dutkiewicz. .

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku udało się zmodernizować m.in. 200 km torów oraz 330 km sieci trakcyjnej

Dutkiewicz dodał, że w najbliższych tygodniach zarządca infrastruktury będzie kontynuował prace na liniach pomiędzy Warszawą a Skierniewicami, na Centralnej Magistrali Kolejowej oraz trasie z Warszawy do Białegostoku i z Wrocławia do Poznania. „W Łodzi PKP PLK skupia się na dalszej rozbudowie stacji Łódź Widzew oraz nowego dworca Łódź Fabryczna. Już tylko w okolicach Malborka będą trwały ostatnie prace torowe na trasie Warszawa – Gdańsk” – zaznaczył.

Przedstawiciel spółki wyjaśnił, że pozwoli to od grudnia skrócić czas przejazdu ze stolicy do Trójmiasta do mniej niż trzech godzin. „W grudniu po zakończeniu robót na trasie Włoszczowa – Częstochowa – Opole ruszy najszybsze w historii połączenie Warszawy z Wrocławiem. Czas przejazdu wyniesie około 3 godzin i 40 minut” – zwrócił uwagę.

Ważną informacją dla pasażerów jest to, że na trasie Warszawa – Skierniewice PKP Intercity oraz PLK wzmocnią komunikację bezpośrednimi połączeniami autobusowymi ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy. „Od grudnia intensywnie prowadzone roboty zapewnią pociągom możliwość jazdy po dwóch nowych torach między Warszawą a Skierniewicami i dalej np. do Krakowa lub Katowic” – wyjaśnił Dutkiewicz.

Z zastępczej komunikacji autobusowej pasażerowie będą mogli skorzystać również na trasie Białystok – Warszawa – Białystok. Z busów trzeba będzie również skorzystać chcąc dostać się z Krakowa do Zakopanego. Od 1 września, ze względu na budowę zbiornika Świnna Poręba, ponownie zostanie zamknięta trasa dojazdowa do stolicy Tatr.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Łodzi i okolicy jest to, iż od 1 września po wielu latach przerwy (od lat 80.) pociągi wrócą na trasę Łódź Widzew – Zgierz. Składy tę trasę pokonają w kwadrans z prędkością 100 km/h.

Między Warszawą a Łodzią kursować będzie 17 składów, osiem pociągów pojedzie trasą przez Żyrardów i Skierniewice – oraz 18 pociągów z Łodzi do Warszawy – dziewięć pociągów pojedzie przez Żyrardów i Skierniewice.

W przypadku trasy Warszawa-Białystok zmiany spowodowane są pracami modernizacyjnymi na odcinku Warszawa-Rembertów-Tłuszcz. Tam rozkład jazdy będzie obowiązywał ten sam co od 15 czerwca. Pasażerowie PKP Intercity od września będą mogli skorzystać z pięciu połączeń kolejowych oraz czterech połączeń realizowanych przez autobusy.

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 11 października.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl