fot. caritas.pl

Caritas Polska otworzył na dworcu PKP w Przemyślu pokój matki z dzieckiem

W odpowiedzi na bieżące potrzeby na dworcu PKP w Przemyślu Caritas Polska otworzył pokój matki z dzieckiem. Kobietami, którym udało się dotrzeć do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, zajmują się wolontariuszki Caritasu i siostry zakonne.

„Jest to tymczasowa przystań dla kobiet, które uciekły przed wojną w Ukrainie i po dotarciu do Polski szukają chwili wytchnienia, zanim wyruszą w dalszą podróż – w głąb naszego kraju lub za granicę” – wyjaśniono w komunikacie przekazanym PAP we wtorek.

Wolontariuszki Caritasu i siostry zakonne rozdają im jedzenie, ciepłe koce, materace, herbatę, spędzają razem z nimi czas, przygotowane jest także miejsce zabaw dla dzieci.

„Zauważyliśmy, że jest coraz więcej matek z niemowlakami i potrzebują one miejsca, żeby przewinąć dzieci, nakarmić je, odpocząć. W ciągu dnia kobiety siedzą przy stołach. W nocy, kiedy widzimy, że robią się zmęczone, stoły są wynoszone i wnoszone łóżka polowe, karimaty i panie mogą się przespać” – powiedział brat franciszkaanin. Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritasu Polska.

„Pomieszczenie jest codziennie sprzątane i myte” – dodał.

Pracownicy i wolontariusze organizacji od początku wojny wspierają uchodźców z Ukrainy. Rozdają im ciepłe posiłki, suchy prowiant, artykuły pierwszej potrzeby, pomagają w opiece nad dziećmi. Oprócz wysyłania do Ukrainy transportów humanitarnych, finansowego wspierania organizacji charytatywnych niosących pomoc na miejscu, a także przyjmowania uchodźców w swoich placówkach, pracują także w punktach pomocy dla uchodźców, m.in. na dworcach i przy przejściach granicznych.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl