Zmarł prof. Aleksander Krzymiński

Minionej nocy w wieku 91 lat zmarł prof. Aleksander Krzymiński, polski ekonomista i były wiceminister spraw zagranicznych. Urodził się w 1926 roku w Paryżu. Należał do Zespołu Wspierania Radia Maryja, a w latach 2006-2016 był profesorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prof. Aleksander Krzymiński napisał wiele publikacji naukowych. Ostatnią książkę, jeszcze nie wydaną,  zatytułował: „Wspomnienia i myśli z Powstania Warszawskiego”. Wspomnienia z tego okresu spisał przed śmiercią.

Prof. Krzymiński w wieku 14 lat był harcerzem w służbie informacyjnej Wojska Polskiego. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w obwodzie Żoliborz, dowodzonym przez płk. Niedzielskiego „Żywiciela”. Należał do zgrupowania „Żmija” pod dowództwem rotmistrza Adama Rzeszotarskiego.

Tytuł profesora nauk ekonomicznych uzyskał w 1988 roku. Specjalizował się m.in. w marketingu i międzynarodowych stosunkach gospodarczych. W latach 1990-92 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był ekspertem ONZ ds. handlu zagranicznego krajów trzeciego świata. Wykładał na wielu uczelniach, także zagranicznych – m.in. w Waszyngtonie, Wiedniu czy Uppsali.

Był niedościgłym wzorem kultury osobistej. W czasie pracy dydaktycznej kształtował charaktery młodych i wychowywał ich do patriotyzmu, sam będąc wiernym zasadzie „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Napisał książkę skierowaną do młodzieży zatytułowaną „Bądź kimś więcej” opartą na myślach św. Josemarii Escrivy.

Prof. Aleksander Krzymiński został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

WSKSiM/RIRM

drukuj