fot. twitter.com

Zmarł ks. kard. Roger Etchegaray – bliski współpracownik Jana Pawła II

We Francji w wieku 96 lat zmarł ks. kard. Roger Etchegaray – emerytowany wicedziekan Kolegium Kardynalskiego. Był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Ksiądz kardynał Roger Etchegaray należał do najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego.  Był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II i najbardziej przez niego cenionym. Świadczą o tym nie tylko  ważne stanowiska sprawowane w Kurii Rzymskiej, ale także liczne misje, powierzane mu przez Papieża w różnych krajach i częściach świata.

Podczas wielu lat pracy w Watykanie ks. kard. Roger Etchegaray pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Kierował również komitetem organizacyjnym Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Ks. kard. Roger Etchegaray był także wysłannikiem papieża Jana Pawła II podczas najtrudniejszych misji dyplomatycznych, między innymi do Iraku w 2003 roku, tuż przed amerykańską inwazją na ten.

W 2005 roku został wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego. Z funkcji tej Ojciec Święty Franciszek zwolnił go 10 czerwca 2017 roku. W styczniu 2017 roku, po latach spędzonych w Watykanie, kardynał Roger wrócił do Francji i zamieszkał w domu starców w Bajonni.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl