fot. Andrzej Byszuk / Nasz Dziennik

Zbigniew Ziobro ujawnił oświadczenia majątkowe prokuratorów

Jawność w sferze oświadczeń majątkowych prokuratorów utrudni korupcję w tym środowisku – wskazał na antenie Radia Maryja minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Na jego polecenie w sieci pojawiły się niejawne do tej pory oświadczenia majątkowe prokuratorów.

To realizacja jednej z obietnic wyborczych rządu – przypomina Zbigniew Ziobro. Jak dodaje, wkrótce zostaną opublikowane także oświadczenia sędziów.

Rząd w koalicji Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Zjednoczona Prawica w swoim przesłaniu programowym zapewniał, że jeśli przyjdzie nam wziąć odpowiedzialność za sprawy państwa, to jednym z elementów, który zrealizujemy, będzie właśnie wprowadzenie jawności w sferze oświadczeń majątkowych sędziów jak i prokuratorów. To właśnie się dzieje. Oświadczenia majątkowe prokuratorów są już dostępne na stronach internetowych, a niebawem będzie to też dotyczyło sędziów. W tym wypadku są bardzo duże protesty części środowiska sędziów, bo dzisiaj sędziowie korzystają ze szczególnego przywileju: po pierwsze, ich oświadczenia majątkowe nie są jawne, a po drugie, sędziowie nie odpowiadają za złożenie fałszywego oświadczenia jako za przestępstwo, a jedynie dyscyplinarnie – mówi minister Zbigniew Ziobro.

Wnioski o utajnienie oświadczeń złożyło do Prokuratury Krajowej 28 prokuratorów. Pięć z nich rozpatrzono pozytywnie. Dzięki odtajnieniu zeznań majątkowych każdy będzie mógł sprawdzić, co posiada dany prokurator.

Ujawnieniu podlegać mają nieruchomości, majątek w gotówce i na kontach, przedmioty o wartości powyżej 10 tys. zł oraz informacje o zadłużeniu prokuratorów.

 

RIRM

drukuj