Zakopane: Jarmark Świętej Cecylii – targowisko etnicznych instrumentów muzycznych

W ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Świętej Cecylii, czyli wielkie targowisko etnicznych instrumentów muzycznych.

Jarmark zlokalizowany jest w zakopiańskiej Wiosce Festiwalowej na Równi Krupowej. Jak tłumaczył organizator wydarzenia Piotr Piszczatowski, święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków i organistów, dlatego jej imię nosi także zakopiański jarmark.

„Od niedzieli do kolejnej soboty zapraszamy na Festiwal Folkloru, aby przede wszystkim podziwiać góralskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, ale także do odwiedzenia Jarmarku św. Cecylii, gdzie można podziwiać kunszt artystów, wykonujących etniczne, a także klasyczne instrumenty muzyczne. Takich arcydzieł na pewno nie kupimy w sklepach, bo są misternie tworzone w zaciszach pracowni mistrzów” – powiedział PAP Piotr Piszczatowski.

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z dorobkiem ponad 40. twórców instrumentów, głównie z Polski, ale także ze Słowacji, Ukrainy i Turcji. Dzięki nim będzie można zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych i rekonstruowanych na podstawie ikonografii, a także autorskich. Wśród nich pojawią się: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, basy oraz instrumenty o bardziej zagadkowych nazwach, jak: dwojnice, kantele, fidel, lira korbowa, suka biłgorajska oraz viola da gamba, buzuki, złóbcoki, czy heligonka i wiele innych.

W ramach Jarmarku św. Cecylii przy specjalnie przygotowanym stanowisku odbędą się także pokazy twórców instrumentów.

„Na instrumentach będzie można nie tylko zagrać, ale też wdrożyć się w tajniki prac nad nimi podczas specjalnych prezentacji, czy dowiedzieć się, co to jest drzewo rezonansowe albo jak dawniej powstawały struny do instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli też z pewnością na specjalistyczne konsultacje” – zapewniał Piotr Piszczatowski.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest organizowany w Zakopanem od 1968 roku. Górale z wielu górskich regionów świata pod Giewontem rywalizują podczas tego wydarzenia o główne trofea: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Wśród zagranicznych uczestników wydarzenia są m.in. grupy folklorystyczne z Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Rosji czy najbardziej egzotyczny zespół z Indii. Podczas festiwalu wystąpią także polonijne zespoły góralskie z Chicago. O Złotą Ciupagę będzie rywalizowało także sześć polskich zespołów góralskich wyłonionych w eliminacjach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Festiwal zakończy koncert finałowy w przyszłą sobotę.

Jubileuszowy festiwal otrzymał Honorowy Patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl