fot. Katarzyna Stróżyk

Zakończyły się uroczystości w 1. rocznicę konsekracji Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II

W Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się uroczystości rocznicowe konsekracji toruńskiej świątyni. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Łowickiej.

W homilii ks. Biskup mówił o roli Matki Najświętszej w historii Polski i w życiu św. Jana Pawła II. Jak podkreślał. w obecnym czasie, kiedy zapomina się o Apelu Jasnogórskim, w Toruniu spełniają się sny, z Torunia płynie pamięć i cześć ku matce Bożej.

Teraz wszyscy zapomnieli o Apelu. Pamięta tylko TV Trwam. Zajęci biskupi i wolni Polacy zapomnieli. A Ona wędruje i pyta tak samo: „Czy ty pamiętasz?”. Ojcze Tadeuszu, w Toruniu spełniają się sny. Wiesz, co znaczy ten obłok? Wiem, to Matka Boża z Karmelu, Matka Boska Nieustającej Pomocy, Matka Redemptorystów – Twoja Gwiazda Morza. Radio Maryja to Gwiazda Nowej Ewangelizacji – mówił ks. bp Zawitkowski.

W trakcie uroczystości odbyła się także ceremonia przyjęcia kolejnych osób do Bractwa św. Jana Pawła II. Kapłani dokonali również poświęcenia sztandaru Bractwa.

Na zakończenie o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja, mówiąc o szerzącej się obecnie ateizacji w świecie, zaapelował do wiernych o modlitwę za kapłanów. Poinformował także o planie budowy kolejnego przedsięwzięcia nawiązującego do Ojczyzny.

Teraz chcemy wykorzystać współczesną technikę: światło, dźwięk, obraz, laser. To jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Tutaj chcemy wybudować taki obiekt, w którym będzie pokazana Polska, wykorzystując wszystkie te elementy. Chcemy pokazać Polskę od chrztu, przez największych Polaków, aż do Jana Pawła II. Zobaczycie, że to będzie bardzo ciekawe – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II zostało konsekrowane rok temu, w 96. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Świątynia powstała dzięki modlitwie i ofiarności wielu Polaków z kraju i zagranicy.

Prezbiterium Świątyni to wierna replika prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II. Znajduje się w niej ikona Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą modlił się Papież Polak. Wewnątrz kościoła znajduje się także Kaplica Pamięci. To wyraz wdzięczności wobec Polaków, którzy oddali życie ratując Żydów podczas niemieckiej okupacji.

Transmisję z dzisiejszych uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.


RIRM

drukuj