fot. PAP/Marcin Obara

Zakończyła się wizyta prezydenta Chin w Polsce

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył wizytę w Polsce. Podczas trzech dni podpisano szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych. 

M.in. chińskiego projektu „Jedwabnego Szlaku”, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, a także z marszałkami Sejmu i Senatu.

Wizyta ta podkreśliła doniosłość stosunków między państwami. Chiny dostrzegają znaczenie Polski w regionie – mówi dr hab. Łukasz Gacek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

– niewątpliwie nowe otwarcie na nowe formy współpracy, warto tutaj odnotować, że w trakcie tej wizyty zostały podpisane stosowne porozumienie odnoszące się do przestrzeni inwestycyjnej, infrastrukturalnej i bankowej. Zatem nie wątpliwie stwarza dosyć interesujące pole do dalszej współpracy. Ta wizyta prezydenta Xi Jinping stanowi naturalną konsekwencje tych wydarzeń, z  który mieliśmy do czynienia już wcześniej. Strategiczne partnerstwo niewątpliwie otwiera nowe obszary do podjęcia współpracy. Nie da się ukryć, że zlewa się to z nową inicjatywą Chińską, którą Chiny firmują w swojej polityce zagranicznej od dobrych trzech lat. Myślę tutaj o tej inicjatywie, która w Polsce jest określana mianem nowego ,,jedwabnego szlaku”- zaznaczył dr hab. Łukasz Gacek

Wczoraj obaj prezydenci, polska premier i przedstawiciele rządu  wzięli udział w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów. Obecni byli także przedstawiciele polskiego i chińskiego biznesu.

Szefowie obu państw symbolicznie otworzyli linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express.

RIRM

drukuj