fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd poparł projekt obniżenia CIT dla małych firm

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców – z 19 proc. do 15 proc. – poinformowała po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Beata Szydło.

Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

– To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie – wypełnienie tej zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie – dużymi, a te duże mają – w zamyśle naszego projektu gospodarczego – móc i mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych – zaznaczyła premier Szydło.

Jak podkreśliła szefowa rządu, projekt ten jest realizacją zobowiązania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, a następnie zobowiązania rządu.

-To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość rozwijania się małym przedsiębiorcom, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie wypełnienie zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym. Mówi ona o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie dłużnymi a te duże mają  w zamyśle naszego projektu gospodarczego móc i mieć szanse konkurowania z największymi na rynkach światowych – mówiła premier.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreślił, że wprowadzenie zmian będzie oznaczało skutki finansowe dla budżetu na kwotę ok  270 mln zł.

– Uznaliśmy, że możemy od 1 stycznia przyszłego roku taką regulację obniżającą stawkę podatku CIT z  19 proc. do 15 proc. wprowadzić z uwagi na to, że będziemy mieli już zaawansowane działanie zmian systemu podatkowego w zakresie uszczelnienia i te skutki zostaną  zamortyzowane po przez właśnie ten katalog działań, jakie rząd podejmuje w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego powiedział Wiesław Janczyk.

Projekt ustawy w najbliższym czasie ma zostać skierowany pod obrady Sejmu. „Mam nadzieję, że Sejm szybko ten projekt przyjmie tak, ażeby mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017” – powiedziała Beata Szydło.

                                                                                                                                                        PAP/RIRM

drukuj