fot. PAP/Artur Reszko

Zakończyła się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej

Na granicy polsko-białoruskiej przestał obowiązywać zakaz przebywania. Obostrzenia pozostały jedynie wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.

Rok temu reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął wojnę hybrydową na granicy polsko-białoruskiej. Był to początek większej operacji – wskazał Sebastian Trojak, ekspert ds. bezpieczeństwa. [czytaj więcej

– Pierwsza faza konfliktu, większej operacji oparta była przede wszystkim na testowaniu zdolności obronnej Polski oraz NATO – akcentował Sebastian Trojak, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Polską granicę szturmowało tysiące migrantów z Bilskiego Wschodu i Afryki.

– Teraz się o tym nie mówi, ale przypomnijmy sobie początek kryzysu migracyjnego, gdy nawet bardzo znani politycy potrafili pojawiać się na granicy i podważać kompetencje służb czy sam kryzys jako narzędzie działań hybrydowych użytych przez Białoruś i Rosję przeciwko Polsce – zaznaczył dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Polskie służby były także atakowane przez liberalno-lewicowych dziennikarzy. Władze były zmuszone wprowadzić na samej granicy i w okolicznych miejscowościach stan wyjątkowy. [czytaj więcej

– Nasza Straż Graniczna, nasze służby, nasi funkcjonariusze policji i żołnierze stanęli na wysokości zadania. Znakomicie obronili naszą granicę – ocenił premier Mateusz Morawiecki.  

Ważnym elementem tej obrony była budowa muru.

– Po raz pierwszy Straż Graniczna na tym odcinku dostaje element infrastruktury, który pozwoli kontrolować, skanalizować nielegalny przerzut ludzi, środków czy informacji przenoszonych przez określone osoby w obu kierunkach – zaznaczył dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Zapora jest już gotowa.

– Oprócz zapory inżynieryjnej już teraz powstanie zapora elektroniczna. Czujniki ruchu, kamery dziennie, termowizyjne. Będzie to granica w pełni zabezpieczona. Wzdłuż granicy powstały drogi, aby mogły następować interwencje Straży Granicznej – poinformował Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Z budowy zapory cieszą się mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

– Tak. A kto wie, jak to będzie dalej – powiedział mężczyzna.  

– Zapora to jest dobra sprawa – mówił mieszkaniec przygranicznych miejscowości.

Wraz z oddaniem inwestycji kończy się stan wyjątkowy przy granicy. Przestaje także obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w województwie lubelskim i podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Straż Graniczna tłumaczą, że jest to konieczne ze względu na trwające prace przy budowie bariery elektronicznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl