Zakończono pierwsze zawody użyteczno-bojowe sekcji lekkiej piechoty WOT

fot. CSWOT

W dniach 23-24 października br. toruński poligon stał się areną zmagań terytorialsów z całej Polski. W tym terminie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło ogólnopolskie zawody użyteczno-bojowe sekcji lekkiej piechoty WOT. Na linii startu stanęło dwanaście dwunastoosobowych zespołów z brygad obrony terytorialnej z całego kraju.

„Głównym celem zawodów była weryfikacja wyszkolenia, jakim dysponują żołnierze sekcji lekkiej piechoty poszczególnych brygad. Całość przedsięwzięcia zrealizowana została w sportowej atmosferze, a poziom i przygotowanie >> wspaniałych dwunastek<< przerosło nasze pierwotne oczekiwania” – powiedział płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów, zespoły rozpoczęły rywalizację w konkurencji „Ekstremalny bieg Terytorialsa”. Startując w pełnym oporządzeniu ważącym kilkadziesiąt kilogramów zawodnicy pokonywali sześciokilometrowy bieg połączony z przeszkodami związanymi z przenoszeniem drewnianych bali, przerzucaniem opony, przepychaniem pojazdu ciężarowego czy też czołganiem się.

fot. CSWOT

„Przygotowany bieg pod względem kondycyjnym i fizycznym był dla każdego z nas ogromnym wyzwaniem. Wymusił na nas walkę z własnymi słabościami, a także pozwolił sprawdzić i zgrać naszą sekcję” – dodał ppor. Igor Gutowski z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

Na zakończenie pierwszego dnia zmagań uczestnicy zostali poddani sprawdzianowi z zakresu skutecznego prowadzenia ognia. W ramach tego zadania „wspaniałe dwunastki” otrzymały polecenie realizacji strzelania z posiadanej etatowo broni w postaci karabinków MSBS GROT, karabinów wyborowych, granatnika RPG czy też karabinu UKM-2000. Co bardzo istotne, zgodnie z regulaminem zawodów do drugiego etapu zakwalifikowanych mogło zostać tylko siedem najlepszych zespołów, które uzyskały najlepsze wyniki ze strzelania oraz najszybciej pokonały trasy biegu.

fot. CSWOT

„Uważam, że idea i pomysł stworzenia zawodów użyteczno-bojowych jest strzałem w dziesiątkę. Mieliśmy możliwość wspólnej rywalizacji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy innymi brygadami obrony terytorialnej. Najtrudniejszym elementem do realizacji były postawione zadania strzeleckie, które wykonywaliśmy bezpośrednio po zakończonym biegu pod dużym obciążeniem fizycznym. Hart ducha i determinacja moich żołnierzy skutkowały końcowym sukcesem i zdobyciem drugiego miejsca” – skomentował plut. Janusz Miły z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z samego rana w niedzielę (drugiego dnia zawodów), po nocy spędzonej w terenie, uczestnicy siedmiu zakwalifikowanych brygad otrzymali współrzędne do realizacji kolejnych sprawdzianów. Tutaj również liczyła się nie tylko kondycja fizyczna, ale przede wszystkim umiejętności pracy w zespole oraz posiadana wiedza. Tego dnia na uczestników czekała pętla taktyczna, w ramach której musieli oni zmierzyć się z konkurencjami z zakresu OPBMR – zakładanie odzieży ochronnej i masek oraz pokonywanie odcinka skażonego terenu, przygotowania i maskowania stanowisk ogniowych, obserwacji, topografii – w tym marszu na azymut i orientowania się z mapą – ustawiania min przeciwpancernych czy też realizacji zadań z zakresu medycyny pola walki.

fot. CSWOT

„Zawody były bardzo wymagające. Nie spodziewaliśmy się wygranej, jednakże daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy bardzo dumni z pierwszego miejsca i zdobycia tytułu najlepszej sekcji lekkiej piechoty WOT. Drużyna wzajemnie się motywowała, a nasz dowódca powtarzał, że dla niego nie liczy się wygrana, ale to byśmy wspólnie ukończyli zawody” – podsumował st. szer. Michał Krukowski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zliczeniu wyników konkurencji najlepszą okazała się być sekcja lekkiej piechoty wystawiona właśnie przez 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Drugą lokatę zajęli terytorialsi z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a na ostatnim miejscu podium stanęli żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

fot. CSWOT

ppor. Krzysztof Wójcik/CSWOT w Toruniu/MR

drukuj