Zakończenie prac na „Łączce”

Na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zakończą się dzisiaj prace poszukiwawczo-ekshumacyjne, które są prowadzone przez IPN. Od 18 kwietnia Instytut poszukiwał tam szczątków ofiar komunizmu.

W ziemi na tzw. „Łączce” nie ma już ludzkich szczątków – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN-u, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. Pracownicy IPN-u wspólnie z wolontariuszami od 18 kwietnia prowadzili na warszawskiej „Łączce” prace poszukiwacze ofiar komunistycznego terroru w miejscach, w których w latach 80. powstały groby zasłużonych dla władzy ludowej. Prowadzone prace miały na celu odnalezienie szczątków około 100 więźniów, których nie odnaleziono w poprzednich etapach prac realizowanych od 2012 r.

Wiceprezes IPN-u przekazał, że od kwietnia „odkryto ogromną ilość fragmentów szczątków ludzkich”, które są „bardzo zniszczone”. Na terenie tym bowiem w latach 80. XX w. prowadzone były działania za pomocą koparki pod kwaterę dla zasłużonych dla władzy ludowej. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków na tzw. „Łączce” znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, czy płk. Łukasza Cieplińskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj