fot. PAP/Marcin Bednarski

Zainaugurowano Tydzień szacunku dla pracowników handlu

Handlowa „Solidarność” zainaugurowała Tydzień szacunku dla pracowników handlu. Związkowcy żądają większych restrykcji sanitarnych w sklepach, a także większej liczby przerw i dodatku COVID-owego dla pracowników.

Wśród pracowników handlu 80 proc. to kobiety – wskazuje „Solidarność”. 6 grudnia odebrano im prawo do wolnej niedzieli. 13 i 20 grudnia również będą musiały przyjść do pracy. To od 8 do 12 godzin ciężkiej siłowni – alarmuje Dariusz Paczuski z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

– Przerzucamy paczki, zgrzewki z wodą czy inne artykuły. Robimy to cały czas, bez końca, przez 8 godzin – mówi Dariusz Paczuski, wiceprzewodniczący z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Dlatego „Solidarność” postanowiła upomnieć się o sytuację pracowników. W poniedziałek zainaugurowany został Tydzień szacunku dla pracowników handlu. Inauguracja miała miejsce pod siedzibą resortu rozwoju, pracy i technologii. Nieprzypadkowo, bo poprzez akcję przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara, chce dotrzeć w pierwszej kolejności do rządzących.

– Chcemy uświadomić im, że pracownicy handlu to też ludzie, którzy pracują dzisiaj w bardzo trudnych warunkach – zaznacza Alfred Bujara.

„Solidarność” uruchomiła specjalną stronę internetową, na której przedstawiła swoje oczekiwania wobec rządzących. Ze względu na wysoką liczbę zakażeń wśród pracowników handlu, pojawia się postulat większego reżimu sanitarnego w sklepach.

– Chcemy dodatkowych przerw na umycie rąk, na zdjęcie maseczki. Chcemy dodatku COVID-owego. Dzisiaj pracownicy handlu pracują w dzień i w nocy – mówi Alfred Bujara.

„Solidarność” chce również, aby pracownicy nie wyrabiali w ciągu doby więcej niż 8 godzin pracy. Do tego pojawia się żądanie utrzymania wolnych niedziel oraz faktycznej kontroli liczby klientów przebywających w sklepach. Kolejne oczekiwanie to uczciwe wynagrodzenia.

– Nie chcemy, aby pracownikom, którzy przechodzą na kwarantannę, odtrącano czynniki wynagrodzenia i premii – podkreśla Alfred Bujara.

Tydzień szacunku dla pracowników handlu ma również zwrócić uwagę klientów, by nie wdawali się w niepotrzebne dyskusje i stosowali do reżimu sanitarnego, jaki jest w sklepie. Poprzez akcję „Solidarność” chce także zwrócić uwagę na trudną sytuację pracowników w sklepach internetowych, na których spada coraz więcej obowiązków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl