fot. twitter.com

Zagraniczne media szeroko komentują wybory do polskiego parlamentu

Brytyjska prasa zwróciła uwagę na skalę zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei BBC oceniła, że ugrupowanie ma teraz reputację partii spełniającej swoje obietnice.

Jeden z rosyjskich dzienników prognozuje, że polityka zagraniczna Polski nie zmieni się istotnie. W prasie napisano, że pozostaniemy sojusznikiem USA i krytykiem Rosji.

Niemieckie media, komentując zwycięstwo PiS, apelują o zmianę podejścia Berlina i Brukseli wobec Polski. O wielkim zwycięstwie partii rządzącej napisała także prasa węgierska, która wyniki uzasadniła m.in. programami socjalnymi

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk stwierdził, że zwycięstwo PiS powinno zmienić negatywną narrację zagranicznych mediów na temat partii rządzącej.

– Kiedy to zwycięstwo jest wyraźne i rzeczywiście rząd może powstać bez dobierania sobie koalicjanta, to myślę, że w mediach zachodnich idą po rozum do głowy i widzą, że to nie jest władza przejściowa. W związku z tym, skoro Polacy wybierają tak, a nie inaczej na kolejne 4 lata, to nie ma innego wyjścia, jak rzeczywiście próbować się z tym rządem porozumieć. Miejmy nadzieję, że to nie jest tylko taka przejściowa euforia w mediach zachodnich, ale rzeczywiście spowoduje zmianę podejścia do Prawa i Sprawiedliwości – mówił eurodeputowany.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk dodał, że to m.in. działacze PO i PSL zbudowali negatywną opinię o rządach PiS za granicą.

– Wynik, jaki osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość, kończy przeświadczenie, które panowało na zachodzie, że władza PiS jest przejściowa – powiedział polityk.

 

RIRM

drukuj